Do práce nastupují řidiči autobusů, železničáři, lékaři, kuchaři, v pohotovosti jsou energetici, vodáci. S pacienty v nemocnicích tráví svátky zdravotnický personál.

A tak na Štědrý večer nebude se svojí rodinou sestřička Jitka Machačková, která pracuje na novorozeneckém oddělení jičínské nemocnice. Povolání dětské sestry vykonává od roku 1976 a i letos na svátky zkrátka „slouží".

„Pracovně je to téměř stejné jako v jiné dny. Ale své to přeci jenom má. Děti dostanou nové košilky a čepičky, ponožky, rukavice, které tu pletou zdejší sestřičky. Většinou jsme ale dost vytížené. Hodně se rodí. Maminky chtějí být doma na sváteční večeři, a pak přijdou k nám ," prozrazuje zkušená zdravotnice. Rodina si už zvykla, že paní Jitka místo smažení kapra pracuje.

Nejvíce prý protestovaly děti, které měly namísto večeře sváteční oběd. „Ale to budeme mít letos taky i s vnoučaty. Najíme se, všichni se vrhnou na dárky a já půjdu do práce," popisuje průběh svátečního dne. Ani maminkám se prý nechce zůstávat na oddělení, ale snáší to dobře. „Někdy ukápne slzička, ale mají tu stromeček, přijdou návštěvy, dostanou bramborový salát i řízek a zákusky, takže u nás stráví Vánoce celkem příjemně," míní sestřička.

„Děti, které se nám narodí na Štědrý den si hýčkáme. Zdobíme jim peřinky, dáváme malé dárečky. Panuje u nás zvláštní atmosféra," prozrazuje Jitka Machačková.

„Asi tu strávíme Štědrý den, ale vydržíme to," říká maminka Adéla Jůzová, které se 18. prosince narodil prvorozený syn Michal.

Vám všem přejeme krásné Vánoce.