Dnes v deset hodin vyjede z Hradce Králové nadměrný náklad a stejně jako v minulém týdnu zamíří přes Jičín do Unipetrolu v Litvínově. Soupravu budou kvůli bezpečnému průjezdu opět doprovázet energetici. Nejnáročnějším úsekem na celé trase je Ostroměř, kde musí technici skupiny ČEZ provádět montáž a demontáž elektrického vedení nejčastěji. Obec má být od proudu odříznuta téměř na pět hodin.

„Jsem pořádně naštvaný a fakt mě to pěkně …," raději nedokončil větu majitel Bistra a Cukrárny U Volejníků v Ostroměři. Okomentoval další průjezd nadměrného nákladu, který během krátké doby už dvakrát ochromil život v obci. Dnes je to potřetí a není divu, že živnostníkům dochází trpělivost.

„Ještě jsme takovou komplikaci nikdy neřešili, kdyby to bylo jednou za patnáct let, tak nebudeme dělat problémy. Ale asi se stejně nedá nic dělat," říká smířlivě Věra Volejníková, která má s manželem obě provozovny na starosti. Cukrárnu Volejníkovi dnes zavřou, o provozu bistra se ještě rozhoduje.

„Pokud nepůjde proud, nemůžeme vystavit lidem účtenky a bez nich si to kvůli kontrolám nerisknu," prohlásila živnostnice.

Jsme pořádně naštvaní, třikrát je už trochu moc! zlobí se živnostníci kvůli elektřině

Věra Volejníková jen uzavřením cukrárny přijde na tržbách o patnáct až osmnáct tisíc korun. Naštěstí cukrárna nemá na středu velké objednávky, takže neřešitelný problém to není. A zaměstnanci si nečekané volno napracují.

S Bistrem U Volejníků, které je oblíbeným občerstvovacím místem řidičů na trase Jičín Hradec Králové, je to složitější.

„Vaříme hlavně svačinové polévky a obědy, v jedenáct hodin bychom museli zavřít, což je fakt špatně. Musíme si ještě ověřit, zda nás opravdu odpojí," reaguje rozzlobený Volejník.

„Poprvé odřízli od proudu celou Ostroměř, v minulém týdnu už jen část obce, tak snad to bude probíhat stejně i dnes," doufá v lepší variantu, při které by mohlo bistro fungovat.

Naštvaní jsou už od minulého týdne další živnostníci, kteří mají své provozovny u páteřní komunikace. Utíká jim kšeft a od ČEZu chtějí požadovat náhradu škody.

„Máme otevřeno celý rok, abychom si na sebe vydělali, nemáme ani dovolenou, a teď musíme zavřít bez náhrady ušlého zisku na tři dny," upozorňuje provozovatelka restaurace U Kameníka.

Přidává se šéf sousední prodejny potravin, který si při prvním nedávném výpadku proudu zapůjčil agregát, minulou středu provozovnu ani neotevřel.

„Zvažuji, že po poradě s právníkem budu požadovat po energetice náhradu," připustil nabroušený živnostník.

„Uzavřeme obecní úřad, a to od 11 do 15.30 hodin," hlásí starosta Ostroměře Jiří Stýblo, podle kterého nemá smysl sedět v kanceláři, když nepůjde technika.

Přepravu soupravy o délce 28 metrů, šířce 5,5 a celkové výšce 6,5 metru zajišťuje Michal Vodička z plzeňské firmy Rádl.

„Nejdéle se zdržíme v Ostroměři, ještě před tím musíme zajet do Hořic, protože nádrž o hmotnosti sedmdesát tun nemůže po mostu na obchvatu," přibližuje cestu. Informační cedule u Robous, které poprvé zabrzdily jízdu kolosu, jsou dočasně odstraněny, takže žádné jiné komplikace by náklad neměly potkat.

Souprava směřuje z Jičína na Sobotku a Mladou Boleslav, odpoledne má přejet do středních a následně do severních Čech. Do cíle má kolos dorazit 8. dubna.