Omezení potrvá rok a půl. Uzavírka se bude objíždět Hořicemi: obousměrně se má až do června 2020 jezdit ulicemi Husova a Táboritská. Jde přitom o velmi rušnou trasu: podle sčítání dopravy v roce 2016 projede místem denně na 14 tisíc aut.

Stavba nového mostu, který nahradí dožívající konstrukci z roku 1979, vyjde na bezmála 270 milionů korun. Dosavadní most prošel rekonstrukcí v roce 1994.

Unikátní dřevěný kostelík ze 17. století prochází opravou.
Kostelík prochází opravou, Babinec má nové dřevěné kostky

Most je dlouhý asi půl kilometru, jeho nedávná mimořádná prohlídka ukázala, že dožívá. Jediným řešením je výstavba nového mostu.

Most čeká uzavírka

Podle diagnostického průzkumu do nosné konstrukce i stativ zatéká.

„Spolu s neodpovídající kvalitou použitých betonů z doby výstavby bylo na základě diagnostického průzkumu rozhodnuto o kompletní rekonstrukci mostu. Ta bude probíhat za úplné uzavírky mostu,“ řekla mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Nový most má být nově o zhruba metr výše nad železniční tratí než dosud. To umožní v budoucnu následnou elektrifikaci železnice. Současně vzniknou na straně směrem k mostu nové protihlukové stěny do výšky 2,4 metru. „Během rekonstrukce dojde k úplnému snesení nosné konstrukce mostu, k částečnému odbourání opěr a podpěr mostu,“ dodala mluvčí Ledvinová.

V Hořicích si alespoň na chvíli oddychnou chodci. Zítra tu otevřou lávku pro pěší a cyklisty přes silnici I/35.

Nejde přitom o jedinou komplikaci, která řidiče čeká na trase z Hradce Králové do Jičína. V září začala velká rekonstrukce stejné silnice v Ostroměři, kde dochází kompletně k výměně konstrukce vozovky včetně aktivní zóny v podloží nebo obnově odvodnění. Provoz je zde sveden do jednoho pruhu. „Povolení uzavírky s řízením provozu je pouze po etapách tak, aby nedocházelo ke kolonám. Během dne je provoz řízen pracovníky firmy,“ řekla Ledvinová.

Stavební firma má z Ostroměře zmizet s příchodem zimy, na jaře se ale vrátí a opravy jsou naplánované až na konec příštího roku.   (js)

Z vraždy 50letého sběratele známek se u soudu zodpovídají Jaroslav Janák a jeho bývalá žena Petra. Podle obžaloby se chystali usmrtit i další muže. Těm se však se štěstím podařilo vražedným plánům uniknout.
Vraždící manželé dostali doživotní trest