Manželé Klůzovi z Chodovic společně s dcerou Alžbětou tu zájemcům předvedli výrobu kvalitních čokoládových bonbónů. Václav Klůz pohovořil o historii čokolády, vysvětlil, jak poznat kvalitní a odhalil mnohá tajemství.

„Ano, jsem mlsoun, čokoládu mám moc rád a mým koníčkem je právě práce s čokoládou," prozrazuje na sebe. Jako výrobce pravých hořických trubiček má prý jen kousek k dalším sladkostem. Před časem nakontaktoval Mirku Slavíkovou, která je vyučujícím pro výrobu a ruční dekor čokolády.

„Ta nás naučila základy a my se dál rozvíjíme. Zákazníky máme jen v omezené míře. Pralinky vyrábíme pro sebe a pro své přátelé, je to naše hobby," pokračuje. Pod pojmem pralinky si každý představí čokoládový bonbon uvnitř s rumovou trestí. S pravou pralinkou ale nemá nic společného.

Pralinka vzniká tak, že se kvalitní temperovaná čokoláda nalije do formiček z plastu, ty se potáhnou, vyklepou. Na formičkách ulpí vrstva čokolády, která se nechá vychladnout. Poté se uvaří ganache – náplň, což je směs čokolády, smetany a dalších ingrediencí. Ta se po ztemperování naaplikuje do do formiček. Poté se bonbóny zatáhnou – zavíčkují. Nechají se vychladnout, aby se v nich vyrovnala vnitřní teplota a nakonec se vyklepou z formiček. Pralinka je na světě.

Nejenže můžete vytvářet různé tvary bonbónů, ale můžete je i zdobit barevnou fólií nebo pudrem, nechá se na ně i malovat.

Pakliže máte formičky, kvalitní surovinu, něco o výrobě bonbónu víte a máte chuť se špinit čokoládou, můžete si bonbóny vyrobit i doma.

Čokoláda se používala jako lék, platidlo, afrodisiakum, pokud je kvalitní, je v každém případě podle Václav Klůze zdravá. Jak poznáme kvalitní? Musíme prý prostudovat obal. Čokoláda by měla má obsahovat kakaové složky, což je kakaová hmota a kakaové máslo a k tomu cukr. „Kvalitní čokolády si vezmete jako kvalitního vína. Jen nepatrně, musíte ji rozpustit na jazyku. Dobrá čokoláda má nejen vynikající chuť, ale jako víno dochuť, kterou hodnotíte na kořenu jazyku," poučuje nás znalec. Suroviny pro výrobu pralinek nakupují Klůzovi v zahraničí, jde o drobné pecičky, které se snadno rozpouští ve vodní lázni. Jaroslava Bičišťová přišla na čokoládový workshop proto, že má čokoládu ráda. Mlsá ji a nebo používá na polevu.

Pak už si všichni mohli vyzkoušet společně s Bětkou výrobu pralinek. Jde o ruční práci, která má přísná pravidla a zásady. Vyžaduje zručnost, přesnost, ale výsledek stojí rozhodně za to. Na snímku vidíte závěrečnou fázi, kdy se bonbony vyklepávají z formiček. Musíte pracovat v rukavičkách, abyste nepoškodily jejich strukturu. Ochutnali jsme a měli jsme „nebe v hubě". Fantastické! Zítra vám poradíme, jak si bonbony vyrobit doma.