Dnes se ještě k této zajímavé tvorbě vracíme a přinášíme vám recept na domácí mlsání.

Václav Klůz s dcerou a manželkou na praktické ukázce dokladovali, jak pracovat s čokoládou. Začali jsme od konce, a to s vyklepáváním už hotových pralinek. „Jé, ty jsou nádherné a jak se lesknou," hodnotila sladkosti většina účastníků. Pak začalo čištění forem. Žádná voda, ale vata a hezky šúrovat.

„Jedna kapka vody dokáže znehodnotit celou várku čokolády," varuje nás Václav Klůz. Takže škrabkou a vatou čistíme všechny záhyby. „Vyráběla jsem čokoládové pamětní medaile a většina z nich byla našedlá. Zjišťovala jsem vše u výrobců a myslela jsem, že je to tím, že jsem neměla temperovací stroj. Nyní zjišťuji, že to bylo nekvalitní surovinou. Měla jsem totiž čokoládovou polevu a tak mě dnes zajímalo, kde jsem udělala chybu," vysvětluje důvod své účasti Lenka Kramářová.

Po vyčištění formiček následuje příprava základní hmoty, kdy se rozpouští čokoládové čočky ve vodní lázni. Když se dosáhne požadované teploty, musí se hmota temperovat na 27 stupňů Celsia. Pak si znovu zahřeje, aby se s ní mohlo pracovat.

„Temperováním se rozbije krystal kakaového másla a čokoláda se nádherně leskne. Když to popleteme, bonbony jsou šedivé. Když koupíte čokoládu a je šedivá, není zkažená, jen se ji porušila temperace," poučuje nás Václav Klůz. Následuje vylití formiček, příprava náplně a zavíčkování.

Domácí mlsání
Vladimíra Klůzová nám radí, jak si doma vyrobit čokoládové bonbóny. Musíte koupit čokoládu s velkým podílem kakaa, optimální je sedmdesát procent nebo si objednat čokoládové čočky.

Jak na to
„Čokoládu opatrně zahřejete ve vodní lázni, neměla by přejít přes třicet čtyři stupňů. Vymícháte, vylijete do papírových košíčků, necháte trochu ztuhnout. Čokoláda nesmí přijít do styku s vodou a vlhkým prostředím, musíte pracovat v rukavicích, protože teplá pokožka sebere výsledný lesk bonbonů. Košíček pak můžete naplnit oříškem, mandlí, ovocem nebo ganachi – náplní. Ta se připraví rozpuštěním čokolády a přidáním smetany na šlehání, medu, másla a třeba dobrého alkoholu. Naplnit a znovu zalít čokoládou a nechat pořádně ztuhnout," popisuje výrobu.

Manžel dodává, ať si klidně objednáme pětikilovou dávku čokoládových čoček, formičky a zkusíme to jako oni. „Nemyslím si, že by to byla až tak velká investice," radí nám.

Dcera Alžběta by se jednou ráda živila ruční výrobou domácích čokoládových pralinek. Ale ještě podle ní u nás nenazrála doba k tomuto obchodu, ručně vyrobené bonbóny nejsou totiž levnou záležitostí. Ale laskominou, to ano!