„Je to pětitýdenní stáž pro studenty spíše z neevropských zemí. Letos pozvání přijaly studentky z Arménie, Číny, Ukrajiny, Íránu a Jordánska a student z Gruzie. Pořádá ho mezinárodní studenská organizace AIESEC, která zájemcům zařídí veškeré dokumenty potřebné k pobytu v dané zemi. Ti jsou pak ubytováni v rodinách a na oplátku si musí připravit projekt o své zemi. Ve vybraných městech stráví jeden týden a vlastně u nás po dobu svého pobytu vyučují v anglickém jazyce. Děti se tak dozví spousty zajímavých věcí o zemi, ze které přednášející pochází," vysvětluje ředitel Jaroslav Jirásko, který je nesmírně hrdý na to, že bělohradská škola se mohla stát součástí tohoto jedinečného vzdělávacího programu a zdůrazňuje jeho důležité poselství.

„Myslím si, že v dnešní době, kdy jsou některé kultury často v médiích představovány v černém světle, je důležité dětem a mladým lidem ukázat i jejich lepší tvář. Je úžasné pozorovat, jak tu během týdne vznikají výjimečná přátelství, u nichž si troufám říct, že vydrží celý život," usmívá se ředitel.

OHLASY HOSTŮ
I zahraniční studenti byli svým pobytem nadšení. „Je tu opravdu moc krásně a všichni jsou neuvěřitelně přátelští," chválí si devatenáctiletá Cancan z Číny, kterou především uchvátily české lesy.

„U nás lesy ani nic podobného nemáme. Až vám trochu závidím ten úžasně čistý vzduch a uklidňující šum stromů," usmívá se Cancan a věří, že se do České republiky i Lázní Bělohradu jednou vrátí i se svým přítelem.
Stejně nadšená je i její kamarádka z Argentiny Lilit, která dokonce plánuje univerzitní studium v Brně.

Profesionální video Naší televize naleznete ZDE: