"Návštěvníci jsou na akci srdečně zváni, každý může přijít fandit. Slavnostní zahájení bude ve čtvrtek 21. září v 9:45 hodin a o patnáct minut později vyběhnou ambasadoři," zve mluvčí jičínské radnice Jan Jireš a doplňuje, že záštitu nad akcí převzali senátor Parlamentu ČR Tomáš Czernin a starosta města Jičína Jan Malý.

Školy vytvoří týmy dívek a chlapců ve věku 11 až 13 let a o počtu 32 členů. Vyberou také jednoho ambasadora, což bude jakýsi symbolický reprezentant dané školy, či města. "Bude mít za úkol uběhnout první úsek štafetového běhu. Po tomto úvodu už poběží štafetovým způsobem jednotliví žáci, a to vždy úsek o délce 200 m. V celkovém součtu uběhnou týmy délku štafetového běhu. Délka závodu je tedy 42,195 km. Jeden žák tak uběhne 1600 m formou dvousetmetrových úseků," popisuje Jan Jireš. Dokonce není vyloučené, že týmy zvládnou překonat světový maratonský rekord jednotlivců.

Letošní téma Pohádkové oKouzlení v průvodu představoval kouzelník Tomáš Podzimek. Za ním šla Dětská pohádková rada, král Pohádkového království Václav Vydra a legendární čaroděj Rumburak. V jeho kostýmu přijel kdo jiný, než patron festivalu Jiří Lábus.
Festival Jičín - město pohádky: Průvodem prošel i král Vydra a Rumburak Lábus

Závod má humanitární přesah. Iniciativa Rotary, která vznikla roku 1905 v Chicagu, usiluje o vymýcení dětské obrny, a tak výtěžek půjde do Nadace Rotary. Zakladatelem World Marathon Challenge je anglický klub Frodsham Helsby a závod v Anglii se koná s podporou Anglické amatérské atletické asociace. Závod se rozšířil do celého světa, v České republice se konal poprvé roku 2012, kdy ho pořádal Rotary Club Hradec Králové, a Jičíně se poprvé pořádal v roce 2020.