V neděli si řekli auf wiedersehen, do widzenia, näkemiin a vrátili se do Španělska, Německa, Japonska, Polska a Finska.

„Vloni při prvním workcampu mezinárodní parta zhotovila omítky lektorské místnosti, letos jsme zrenovovali část zdi, která je jakýmsi sirotkem a zůstávala v rámci oprav zapomenutá," popisuje záměr kastelán lodžie Jiří Vydra, který chce, aby program dobrovolníků byl nejen pracovní, ale edukativní a aby cizincům přiblížil i naše řemesla. „Za brigádníky zůstal kus kvalitní práce, je to pro nás velký přínos," chválí počin Vydra. Má radost, že se z lodžie stává krásná lokalita s parkem, který by mohl být v budoucnu reprezentativním prostorem města.

„Sešla se nám skupina ve věkovém rozmezí od dvaceti do sedmačtyřiceti let, tak jsem měl zpočátku strach, abychom nenarazili na nějaké problémy, ale ve finále musím říct, že po dvou dnech měli kluci z lodžie podezření, zda se brigádníci neznají už z dřívějška," chválí skvělou partu, v níž pracoval programátor vedle prodavačky či studenta, koordinátor Mirek Ryšán z neziskové organizace Tamjdem.

„Naším cílem je pomocí víkendových akcí i sedmi až čtrnáctidenních dobrovolnických projektů pomoci rozličným organizacím po celé republice. A zároveň umožnit poznat i dalším lidem, že dobrovolnictví je zajímavá příležitost jak poznat nové přátele i nová místa v naší zemi i v zahraničí," přibližuje záměr sdružení. „S českou kuchyní byli všichni spokojeni, kuchařka Helena byla nejoblíbenějším členem týmu," směje se Ryšán.

Práce dobrovolníků pomáhá Valdštejnské lodžii.Zdroj: DENÍK/Iva KovářováDobrovolníky měl ve Valdštejnské lodžii na starosti Miroslav Ryšán z agentury Tamjdem, který tu s nimi strávil celý týden, a tak byl tím nejzasvěcenějším k našemu rozhovoru.

Jak vnímali lodžii účastníci pracovního kempu?
Krásné barokní místo, které má duši a jedinečnou atmosféru pro každého – bez ohledu na rodný jazyk nebo kontinent. Když k tomu přidáte dobrou kavárnu a spoustu rozličných probíhajících akcí, jde o krásný národní mix i pro mezinárodní účastníky.

Byla pro ně práce s kamenem náročná?
Ne i ano se ozvalo současně z protilehlých rohů stolu. Ale shodli jsme se na tom, že máme dobrého mistra – restaurátora, který na práci dohlíží a pomáhá nám. A kterého se podařilo překvapit dokončením díla dokonce o den dřív.

Zpočátku zcela neznámá parta lidí, zpívala si při práci, bavila se mezi s sebou nebo mlčela?
Dokonce občas i tančíme a skládáme hudbu. Chcete vidět naše nové hudební video?

Co je zaujalo v Jičíně a jeho okolí?
Cílem dobrovolnických akcí není jen práce, ale i edukativní část v rámci které se snažíme umožnit dobrovolníkům poznat naši zemi. Stihli jsme toho tak v rámci volnočasových aktivit procestovat docela dost. A protože jsme různorodá skupina z celého světa, každého zaujalo něco jiného. Příležitost porovnat koupaliště na Dachově s finskými fjordy a Trosky s japonskými hrady byla každopádně velmi zajímavá.

Čím konkrétně vás obohatila, překvapila, tato skupinka lidí?
Tím, jak rychle se může ze skupiny lidí z různých zemí, kontinentů i různých zájmů, věku a zkušeností stát skvělá parta a dobrý pracovní tým.

Co naše jídlo a nápoje jako pivo, chutnalo?
Samozřejmě, že chutná a navíc za tu cenu? Tohle musí být skutečně český ráj. V lodžii nám navíc vařila česká jídla skvělá kuchařka Helena. Jen becherovka holt nechutná všem a při večerní siestě po práci ji tak částečně nahradila pravá finská Koskenkorva.

Zaskočili vás brigádníci nějakým dotazem?
Ano, například proč máme krásnou historickou památku – Kartuziánský klášter Valdice – uprostřed vězení. 

O workcampu v kostce
Dobrovolníci si hradí cestu do České republiky, ubytování a stravu zaplatila o.p.s. Valdštejnská lodžie a lektora, který s dobrovolníky pracoval, hradilo město. „Jsou to symbolické částky ve srovnání s tím, kdybychom dali zeď očistit odborné firmě," říká kastelán Jiří Vydra.
Brigádníci očistili a vyspárovali za asistence restaurátora kamennou zeď, pracovali s kladívky, kartáči, i lopatami.
Navštívili Kost, Trosky, Hrubou Skálu, Kuks, prohlédli si Jičín a vykoupali se na koupališti Dachova. Proběhli také část Prachovských skal.
Japonka poprvé viděla evropský hrad, byla to pro ni obrovská stavba.
Sedmačtyřicetiletá Finka přijela do České republiky poprvé a vůbec se jí nechtělo domů. Obdivovala nádhernou krajinu, venkov, naše domečky.
Španělům ohromně zachutnal utopenec.
Všichni se shodli na tom, že lodžie má nádhernou atmosféru, kterou mohli zažít i v noci, neboť byli v lodžii ubytováni.
Workcamp vznikl díky spolupráci s nevládní neziskovou organizací Tamjdem, která působí v oblasti dobrovolnictví od roku 2013.