Obě města se pokusila ušetřit na elektrické energii tím, že místo velkých hráčů na energetickém poli oslovili „malou" firmu Energie pod kontrolou.

„Firma působila na burze dodavatelů elektřiny. Oslovili jsme ji s tím, že pro nás jako město nakoupí co nejvýhodnější cenu elektřiny," řekl starosta Miletína Miroslav Nosek s tím, že důvodem tohoto kroku bylo hlavně ušetření finančních prostředků tisícového městečka. Ostatně Miletín nebyl sám, kdo firmu Energie pod kontrolou oslovil.

Elektrický šok
Podle starosty Miroslava Noska tak ještě učinilo na 400 dalších obcí. V posledních týdnech se však ukázalo, že firma energii pod kontrolou úplně nemá. „Několik let to skutečně fungovalo, ale před časem se za mnou na radnici dostavil zástupce, mně do té doby neznámé firmy Amper Market. Od něho jsem se dozvěděl informaci, že firma Energie pod kontrolou dluží firmě Amper Market přibližně dvanáct milionů korun," uvedl starosta a dodal, že informace o propojenosti obou subjektů byla pro něj zcela novou informací, která přišla jako blesk z čistého nebe.

„Oponoval jsem tím, že město všechny závazky řádně splácí. jaké pak bylo mé zděšení, když jsem zjistil, že firma Energie pod kontrolou opravdu své závazky neplní. My nejsme žádní dlužníci a ani černí odběratelé. Je to skutečně spor těchto dvou firem. V žádném případě to neohrozí dodávku energie," řekl starosta Miroslav Nosek.

Když si starosta Miletína Miroslav Nosek (na snímku) „rekognoskoval" terén, zjistil, že opravdu Energie pod kontrolou dluží prakticky kam se podívá.

Nečistá hra
„Nám třeba na přeplatcích dluží devětaosmdesát tisíc. Proto jsme se rozhodli ihned stopnout všechny platby společnosti a čekáme, až své dluhy vůči nám uhradí. To by se mělo stát do konce roku," uvedl první muž miletínské radnice, kterého nepříjemně překvapil i zástupce zprostředkovatelské firmy Amper Market, který podle Miroslava Noska začal s radnicí hrát nátlakovou hru – Buď podepíšete novou smlouvu s námi, nebo vás odřízneme od energie.

„S vyhrožováním si však na nás nepřišel. Pokud by nás totiž někdo odřízl neoprávněně od energie, tak by se podle zákona dopustil trestného činu," řekl starosta s tím, že vysoutěžená městská elektřina slouží nejenom radnici, ale také školní jídelně, Domu s pečovatelskou službou či proudí do městského osvětlení. „Po této argumentaci již začali slevovat, ale stále nás tlačí k nové smlouvě. Ta se sice zdá být výhodnější, ale to je dneska. Nikdo neví, co bude za měsíc, za dva," uvedl starosta, který za celou kauzou vidí konkurenční boj. Proto řeklo město dost. „Dali jsme firmě Energie pod kontrolou výpověď s tříměsíční lhůtou s tím, že do 31. března vybereme v poptávkovém řízení nového dodavatele elektřiny a plynu," řekl Deníku Miroslav Nosek.

Další výpovědi
Ke stejnému kroku se zřejmě odhodlá i další „rukojmí", město Hořice. Jeho starosta Aleš Svoboda však nechtěl spekulovat, zda se skutečně jedná o konkurenční boj. „Celou situaci intenzivně řešíme. Po dohodě s právníky a po zasedání rady města jsme došli k závěru, že i my doporučíme zastupitelstvu dát firmě Energie pod kontrolou výpověď. Dát výpověď doporučíme i dalším městským organizacím, které mají s firmou smluvní závazky," uvedl hořický starosta Aleš Svoboda, kterému by se líbilo oslovit s poptávkou o dodávku energií tři největší hráče na českém trhu.

„Chtěl bych někoho stabilního, se silným zázemím. Ovšem vzhledem k tomu, že za elektřinu platíme ročně přes dva miliony korun, musíme vyhlásit soutěž. Tam se obávám, že bude opět rozhodovat cena a ne právě ta zmiňovaná stabilita. Ale nechci předjímat," dodal první muž hořické radnice.