Velkou výstavu s názvem Listopad 89 v Jičíně, poskládanou z dobových fotografií, dokumentů i osobních vzpomínek pamětníků, připravilo Regionální muzeum. Její součástí je i edukační program pro žáky a studenty. Výstavu popisující události na Albertově zase můžete navštívit v jičínské knihovně. Pozadu nezůstala ani knihovna v Kopidlně, kde na RETRO výstavě připomínají dobu předlistopadovou. Pohled na staré hračky, elektroniku nebo drogerii potěší oko i duši. Pokud vás zajímá, jak to v klíčových dnech vypadalo v Nové Pace, pak se vydejte do Gernatova domu, kde jsou vystavené dokumentární fotografie Zdeňka Kudrnáče. To, jak atmosféru města tehdy zaznamenal Bohuslav Benč, můžete zase vidět ve vstupních prostorách městského úřadu.

Velmi zodpovědně se k oslavám výročí návratu demokratického zřízení postavily Hořice. Město se ve spolupráci se studenty zapojilo do projektu Paměť národa společnosti Post Bellum. Výsledek jejich práce bude prezentován 14. listopadu v biografu Na Špici. Ve stejný den bude v místním muzeu otevřena výstava Sametová revoluce očima hořických pamětníků. Slavnostní odpoledne pak vyvrcholí na náměstí Jiřího z Poděbrad koncertem skupiny Spirituál kvintet a historicky prvním videomappingem Hořická oddysea promítaným na budovu radnice.

Z tradičních akcí nebude chybět živý řetěz studentů Lepařova gymnázia, který se vydá na náměstí v pátek 15. listopadu krátce po poledni. Každoroční setkání u kašny, známé Jičíňákům jako „sedmnáctého v sedmnáct“ se letos uskuteční pod patronací spolku Milion chvilek.

Slavnost a beseda k třiceti letům svobody se 17. listopadu uskuteční také v divadle v Sobotce. Se zpěvem vystoupí spolek Stojmír Bendl, uvidíte dokumentární filmy a o událostech minulých i o budoucnosti si budete povídat s hosty: Jiřím Šedivým, bývalým ministrem obrany ČR, a Táňou le Moigne, ředitelkou společnosti Google pro ČR.

Zajímavý pohled na listopadové události nabídne i přednáška Martina Mejstříka, představitele studentského hnutí z doby revoluce a pozdějšího vrcholného politika. Na ní můžete vyrazit do jičínské knihovny ve středu 27. listopadu.