Jako příklad vezměme největší českou vysokou školu, pražskou Karlovu univerzitu, kterou mnoho Jičínských volí pro její prestiž a relativní dostupnost. Obdobné údaje samozřejmě platí i pro ostatní pražské školy.
Právě doprava do Prahy je první položkou v seznamu vysokoškolákových výdajů. Při současných cenách – jedna jízdenka vyjde po nedávném zdražení zhruba na 100 korun – se vyplatí zařídit si studentskou průkazku. Její potvrzení se pohybuje v řádu desetikorun a vyplatí se takřka okamžitě, neboť zlevní cestu o 25 %, tedy přibližně na 75 Kč.
V Praze se student nevyhne ani každodennímu cestování městskou hromadnou dopravou. Načerno jezdí jen ti nejotrlejší a jednotlivé jízdenky se pro pravidelné cesty nehodí, proto je nutné zakoupit kupón. Optimální je studentský čtvrtletní nebo devadesátidenní za 720 korun.
Vysokoškolák se dále neobejde bez školního průkazu. Licence ISIC, kterou je možné zvolit namísto prosté kartičky UK, navíc přináší mnoho výhod a slev. Jeho roční platnost stojí 160 Kč.
Posledním z okamžitých nákladů je ubytování. Univerzita Karlova má síť kolejí, student si ale samozřejmě může zvolit privát, ten bývá zpravidla dražší. Nicméně ani v jednom z případů se nelze vyhnout zvýšeným prvotním investicím. Majitel bytu pravděpodobně bude vyžadovat nějakou zálohu, podobné je to i u kolejí. Tam je nezbytné zaplatit hotově částku za část září a celý říjen. Měsíční kolejné se pohybuje většinou mezi dvěma až třemi tisíci korun, za dobrou adresu nebo komfort si ale připlatíte.
Podtrženo a sečteno, hned při prvních „výletech“ do Prahy si novopečený vysokoškolák musí v peněžence nachystat ne zcela bezvýznamný obnos. Ten se samozřejmě později rozpustí ve stabilních měsíčních výdajích, které ovšem také nebývají nízké.
Řešením může být některá z bližších vysokých škol, např. Univerzita Hradec Králové nebo Technická univerzita Liberec, kde ušetříte na dopravě a snad i trochu na bydlení. Nejlevnějším řešením je pak kombinované studium přímo v Jičíně. Kdo si vybere z nabídky oborů České zemědělské univerzity nebo právě liberecké techniky, může něco ušetřit. Všechno má své plusy a mínusy. Pokud ale nepřestane platit, že peníze vložené do studia jsou investicí do budoucnosti, měly by se jednou vrátit.
(Ondřej Dufek)