Český svaz ochránců přírody (ČSOP) je občanské sdružení, jehož členy spojuje aktivní zájem o přírodu a životní prostředí. Jeho posláním je ochrana a obnova přírody a krajiny, ekologická výchova a podpora trvale udržitelného života. Český svaz ochránců přírody byl založen v roce 1979 a těžištěm jeho činnosti je práce dobrovolníků sdružených v několika stovkách základních organizací (ZO).
Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Prachovské skály byla založena 30. května 1980 a řadí se tak k nejdéle činným organizacím nejen v Královéhradeckém kraji, ale i v celé republice. Hlavním předmětem její činnosti je již od založení ochrana přírodního prostředí Prachovských skal, péče o rezervaci, sledování stavu chráněného území, strážní služba a osvětová činnost, která je od roku 1997 realizovaná také provozováním naučné stezky.
Hlavním impulzem k založení organizace v roce 1980 byla hrozba uzavření velké části rezervace pro návštěvníky, z důvodu silného narušení přírodního prostředí turistikou a horolezectvím (početná eroze pat skal a s tím související narušení vegetačního krytu a hrozba řícení balvanů).
V důsledku tohoto kroku by sice bylo přírodní prostředí Prachovských skal dokonale chráněno, ale zároveň by byla omezena výchovně vzdělávací funkce rezervace a krásy Prachovských skal by zůstaly dalším generacím utajeny. Tehdy se dala dohromady skupina místních přátel přírody a několika horolezců, kteří se zavázali, že všechny výše uvedené problémy rezervace odstraní, aby k uzavření skal nedošlo, a za tímto účelem založili naši organizaci. Během následujících tří let se skutečně podařilo naprostou většinu problémů odstranit a ohrožení přírodního prostředí rezervace výrazně zmírnit.
Po roce 1989 byla rezervace vrácena původním majitelům – šlechtické rodině Schliků, která se tak stala opět nejen vlastníky, ale postupně i správci rezervace. Mezitím klesnul významně i počet členů základní organizace ČSOP Prachovské skály z původních cca 30 v 80. letech na dnešních šest. I přes to však naše organizace nadále spravuje naučnou stezku, kterou v roce 2010 navíc generálně zrekonstruovala, pořádá pravidelné osvětové akce pro veřejnost a samozřejmě pomáhá vlastníkům rezervace v péči o ni a odstraňování problémů a v neposlední řadě také stráži přírody rezervace.
V uplynulém roce bohužel opustil řady organizace její zakládající čelen, dlouholetý předseda a především milovník Prachovských skal, pan Josef Koťátko, jejich největší znalec a ochránce.
Loňské brigády
V loňském roce jsme provedli dvě velké brigády a dále drobnou údržbu naučné stezky. V rámci brigád jsme realizovali:
• Obnovení výhledů na Pechově vyhlídce, Vyhlídce Českého ráje, Vyhlídce Míru a Hlaholské vyhlídce, a to výřezem bříz a borovic
• Přenos materiálu (dřevěných klád) na instalaci zábradlí na Masarykově cestě
• Vyčištění a impregnaci tabulí naučné stezky
Obnovení výhledů na vyhlídkách
Na brigádě 14. dubna jsme provedli výřez dřevin zejména na Pechově vyhlídce, kde se po mnoha letech výrazně rozšířil rozhled zejména východním směrem. Dále jsme odstranili náletové břízy na Vyhlídce Českého ráje a v menší míře také na vyhlídce Míru a Hlaholské vyhlídce, čímž se návštěvníkům otevřel širší pohled na nejvýraznější dominanty Prachovských skal.
Instalace zábradlí
Na základě podnětu naší organizace, rozhodl ing. Tekverk o instalaci dřevěného zábradlí na část Masarykovy stezky, za účelem zamezení nadměrného pohybu turistů mimo značené stezky. Předseda organizace za výrazné výpomoci příznivců naší organizace provedl přenos dřevěných dílů zábradlí od Hlaholské vyhlídky na jednotlivé úseky Masarykovy stezky.
Drobná údržba
V průběhu léta provedl předseda organizace vyčištění jednotlivých tabulí naučné stezky a zvýraznění textu a impregnaci některých tabulí před zimním obdobím.
Osvětová činnost
K osvětové činnosti naší organizace patří jednak údržba naučné stezky, o které byla řeč již v kapitole zaměřené na management rezervace, v posledních letech ale především organizování výletů a vycházek pro veřejnost za doprovodu a s výkladem průvodce.
V roce 2013 jsme uspořádali celkem 11 výletů a vycházek pro veřejnost. Byly organizovány nejen v rámci rezervace Prachovských skal, ale do celého Českého ráje za účelem přiblížení krás přírody a zvýšení povědomí a vztahu místního obyvatelstva k rodnému kraji. Byly zorganizovány následující výlety a vycházky:
Jarní výlet do Podtroseckých údolí
První jarní výlet, na kterém jsme účastníkům ukázali zejména kvetoucí populace bledule jarní a vysvětlili jim, v jakých podmínkách a prostředí tyto nádherné jarní kytky rostou. Výlet byl veden po trase Ktová – Dolní Mlýn – Nebákov – Podsemín – U Přibyla – Věžák – Vidlák – Ktová. Na trase výletu jsme zjistili čerstvé sesuvy skal a také podezřelý umělý přístřešek na Želejově, o čemž byl neprodleně informován profesionální strážce SCHKO Český ráj.
Jarní vycházka do Libosadu
V neděli 21. dubna odpoledne uspořádal předseda organizace komentovanou procházku do okolí rybníků Šibeňák, Hádek a do lesního komplexu Libosad u Valdštejnské loggie, kde byl účastníkům akce ukázán a vysvětlen tzv. „jarní aspekt lužního lesa".
Do údolí Jizery s průvodci
Další jarní výlet jsme 28. dubna směřovali na tzv. Riegrovu stezku v údolí Jizery a křemencové skály u Železného brodu. Počasí nebylo tentokrát příliš příznivé, ale díky vysoké vlhkosti se nám podařilo spatřit velmi vzácného mloka skvrnitého a také ledňáčka říčního. Účastníky akce jsme opět seznámili se vzácností a ekologií uvedených druhů. Z botanicky cenných druhů jsme viděli porosty blatouchů bahenních a česnek medvědí. Trasa vedla ze Semil po galerii Jizery do Spálova a dále do Železného Brodu.
Květnový výlet na Kozákov
Jeden z nejhezčích výletů celého roku jsme uspořádali 5. května. Vyráželi jsme za deštivého počasí ze Semil přes Chuchelnu na Kozákov. Po poledni ale déšť ustal a při klesání přes Drábovnu se již objevily první sluneční paprsky. Pod Drábovnou ukázal Zdeněk většině účastníkům zcela neznámou penězokazeckou dílnu a vzal nás na okraj, z něhož je vidět Měsíční údolí v celé kráse a dokonale zde jde vysvětlit jeho vznik. Přes Rotštejn, Postojnu, Klokočské a Betlémské skály jsme za nádherného slunného a větrného počasí přišli v podvečerních hodinách do Turnova.
Výlet na Maloskalsko
Dne 5. července vedl výpravu s početnou účastí Zdenda Koťátko. Trasa vedla z Malé Skály na Zbirohy a dále do bludiště Chléviště a Kalich. Zpět se účastníci vraceli pod hřebenem Suchých skal.
Do Plakánku s průvodci
V polovině prázdnin, 20. července jsme uspořádali výlet do okolí Kosti a Podtroseckých údolí. Ve výkladu jsme se opět střídali se Zdendou, takže botaniku střídala geologie s horolezectvím a zoologii historie. Za nádherného letního dne jsme prošli Vesecký i kostecký Plakánek, Prokopské údolí, okolí Věžáku, Vidláku a podél Rokytňáku přišli k Borku pod Troskami.
Výlet na hrad Valečov a vrch Mužský
Srpnový výlet jsme nasměrovali do jižní části Českého ráje. Z Kněžmostu jsme vylezli na Valečov a odtud pokračovali přes Skalku na Obětní kámen a dále do Zadních Příhraz a poté až na Vrchol Mužský. Z Krásné vyhlídky jsme sklesali okolo Olšiny do Březiny na vlak. Výklad na této výpravě byl zaměřen zejména na historii a krajinu.
Výlet do hruboskalských údolí
Zářijový výlet jsme nasměrovali opět do oblasti Hruboskalska se zaměřením na jeho zadní část. Tento pro mnohé spíše houbařský výlet se setkal s velmi kladnou odezvou, což je pro nás důvodem navštívit některé z dalších údolí Hruboskalska i v příštím roce. Trasa vedla z Hlavatice na Valdštejn, dále na Kavčiny, Radeč a Hadím údolím ke Kacanovům a zpět Dešťovým údolím na Vyhlídku na Kapelu a okolo Bukoviny do Sedmihorek.
Výlet do Měsíčního údolí
Pro velmi kladnou odezvu na jarní výlet na Kozákov jsme zorganizovali 27. října podzimní výlet s velmi podobnou trasou. Podzimní termín byl zvolen také s ohledem na bučiny Měsíčního údolí. Výprava se tentokrát rozdělila v závěru na dvě části, s tím, že jsme se šťastně setkali v nočním vlaku do Jičína.
Výlet do Apoleny
Prosincový výlet do Apoleny byl vlastně prvním zimním výletem. Prošli jsme čerstvě zasněženým zimním krajem z Ktové okolo Apoleny přes Hrdoňovice a Velkou Hůru na Prachov a nakonec došli až do Jičína. Účastníkům jsme opět ukázali neznámá zákoutí Českého ráje a také vysvětlili důvody ochrany přírodní památky Apolena.
Vánoční výlet do Prachovských skal
Již tradiční akcí pořádanou naší organizací je vánoční výlet do Prachovských skal s odborným výkladem, který se tentokrát uskutečnil 28. prosince. Setkali jsme se s nečekaným zájmem veřejnosti, který nás dosti překvapil. Účast více než 50 lidí tak byla pro nás jakousi odměnou a potvrzením, že se naše akce veřejnosti líbí. Budeme se snažit, aby tomu tak bylo i v následujícím roce a mohli jsme tak šířit citlivý vztah k přírodě našeho kraje dále mezi širokou veřejnost.
Strážní služba
Kromě výše uvedených činností patří k aktivitám některých členů organizace také strážní služba realizovaná nejen v rámci přírodní rezervace Prachovské skály, ale v rámci celého území Českého ráje. Tato aktivita patří spíše pod SCHKO Český ráj, jelikož jsme dobrovolnými strážci SCHKO. Nelze ji však vyčlenit z aktivit ZO ČSOP Prachovské skály, jelikož je realizována nejen v rámci individuálních pochůzek, ale také v rámci osvětových akcí pořádaných základní organizací.
V roce 2013 patřilo k nejčastějším proviněním proti zákonu o ochraně přírody a krajiny nedovolený vjezd motorových vozidel mimo silnice, místní komunikace a místa vyhrazená se souhlasem orgánu ochrany přírody a krajiny, rozdělávání otevřeného ohně (přímo v rezervaci Prachovských skal zjistil předseda organizace požár v iniciálním stádiu, který se díky tomu podařilo včas uhasit přímo správci rezervace) a porušování bližších podmínek ochrany přírodní rezervace – zejména nepovolený pohyb cyklistů. Všechny výše uvedené přestupky byly řešeny přímo na místě domluvou. Některé návštěvníky rezervace je třeba také napomenout za příliš hlasité projevy a s nimi souvisejícím narušováním klidu v přírodě.
Plány a úkoly pro rok 2014
I přes to, že se organizaci i vlastníkům podařilo v uplynulém roce zrealizovat mnoho potřebných opatření, zůstává v rezervaci řada dalších věcí k řešení.
Nastávající rok bychom proto rádi zrealizovali či pomohli při těchto akcích:
a) oprava některých úseků stezek a zábradlí (další část Masarykovy cesty, několika schodů v Brance či oprava povalového chodníku v Babinci)
b) řešení eroze u jižního úpatí Malého Kapucína
c) jarní údržba naučné stezky – nátěr kůlů a obnova tabulí
d) vytipování mohutných buků, jakožto cenných doupných stromů, které budou moci být ponechány a nedojde k jejich pokácení
Tak jako v minulých letech, počítáme i v tomto roce opět s realizací několika výletů s výkladem pro širokou veřejnost, pravidelnou strážní službou nejen v prostoru rezervace, ale celého Českého ráje a pečlivého, v rámci možností ještě důslednějšího sledování dění a aktivit v prostoru přírodní rezervace, ať již při pravidelnými pochůzkami či účastí ve správních řízeních. Jiří Krupka