VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyprávění – kouzlo mluveného slova

NAPSALI JSTE NÁM - Na čtrnáctý ročník setkání s vyprávěním dorazillo 41 dětí. Kromě jičínských i silná sestava z Turnova, děti ze Železného Brodu, ze Semil, školkové děti z Bukvice a Jičíněvse. Paní knihovnice Věra hned na začátku řekla, že nejde o soutěž, ale o setkání.

12.10.2017
SDÍLEJ:

Vyprávění - kouzlo mluveného slova.Foto: Bohumír Procházka

Málo platné, pořadí v každé kategorii porota sestavila, nějak se ceny rozdat musely. A děti si uvědomily, že poctivá příprava se vyplatí. Výkonnostní rozdíly byly. Taky rozdíly v pojetí. Někdo přišel s pohádkou, či jiným příběhem od klasiků, jiný si své vyprávění napsal sám. Tady ostatně byla jedna ze závažných rad na závěr poroty. I vyprávění ze života mělo by mít svou pointu, být vygradované, prostě měl by to být text se všemi zásadami dramatického díla. Ne všem se tohle povedlo. Ale na některých příkladech bylo znát, jak se děti navzájem okoukávají – učí.

Setkání je přátelské. Starší děti chodí do knihovny už několik let, s porotou se znají. A porotci vidí na nich pokrok. Jisté je, že lépe se poslouchá, takový účastník, kterého někdo připraví. Ať rodiče, nebo dramatický, či jiný kroužek ve škole. Hoši Elisovi z bukvické MŠ neumí moc číst, tak mají svou pohádku naposlouchanou z cédéčka. Zajímavé je, že vystoupení menších dětí bylo delší, než dětí starších. Ať jde o text prozaický, nebo básnický. Starší děti už mají cit na proporce. Chápou, že i škrtání je tvůrčí činnost.

Samozřejmě veškeré vyprávění bylo zpaměti, i to nejdelší. Nápověda od kamarádu byla minimální. Přesto všichni pečlivě po skončení poslouchali rady porotců: Hlasitost, pečlivé vyslovování, kontakt s divákem, tempo. Je třeba znát svůj text a vědět, co a proč to říkám. Děti se pomalu učí vystavět příběh tak, aby měl pointu na správném místě a byl zajímavý.

„Čteme všichni - vypráví jen někdo.“ Tak stojí v pozvánce k setkání. Děti chápou, někteří teprve pochopí, jaká je slast četby, tvorby vlastního textu, a jak obtížné, ale i krásné je převyprávět příběh druhému.    proChor

Autor: Redakce

12.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Štefek.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Klára Dostálová: Na zázraky nevěří, ale volební účast odhaduje na 70 %

Hořice - Klára Dostálová z Hořic, náměstkyně ministra pro místní rozvoj, jednička na kandidátce ANO 2011v Královéhradeckém kraji při svém hlasování v hořické hasičské zbrojnici uvedla:

Nejmenší Petrovičky nemají ani obchod, na pivo chodí k sousedům

Petrovičky - Občané obce s nejmenším počtem obyvatel v Královéhradeckém kraji volí na dvaceti metrech čtverečních.

Volby z nemocničního lůžka. Pacienti chtěli volit

Jičín - V sobotu po půl deváté zamířily do Oblastní nemocnice v Jičíně s přenosnou urnou Romana Kadlecová a Dominika Raulímová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení