Jestliže ano, pak neváhejte a vydejte se na úřad, řidičák si totiž musíte vyměnit nejpozději do 31. prosince. Poté váš řidičský průkaz v souladu s novelou zákona č. 119/2012 Sb. ztratí platnost. Takže, když nevyměníte – nepojedete.

Situace na úřadech
Jak to vypadá na jednotlivých odborech dopravy, to jsme zjišťovali v tomto týdnu. V Nové Pace jsme v úřední den žádné fronty nezaznamenali. „Ano, jsme bez front. Možná je to i tím, že úřadujeme každý den. Občané tu čekají maximálně dvacet minut," hlásí šéf packého odboru dopravy Zdeněk Leština. K výměně dokladů by se mělo v Nové Pace dostavit ještě pět set řidičů. „Měli bychom to bez problémů zvládnout," domnívá se Leština.

V Hořicích je situace obdobná. Povinná výměna řidičských průkazů nepřipomíná žádné drama. Přesto však zůstává pravdou, že ji dosud nepodstoupila necelá tisícovka držitelů. „Je to docela v klidu. Občas se tvoří fronty, ale situace nikdy není krizová," uvedla pracovnice odboru dopravy Barbora Kratěnová. „V podstatě máme úřední dny každý den. Oficiálně je máme jenom v pondělí a ve středu, ale další dny bereme lidi na objednání. Kdokoliv si zavolá a pokud máme volno, není problém daného člověka odbavit."

V Jičíně povinná výměna čeká ještě více než dva tisíce řidičů. Podle šéfa odboru dopravy Martina Duczynského je nyní situace po přijatých personálních opatřeních dobrá. „Fronty jsme zredukovali a odpoledne už se s nimi nesetkáváme. Bohužel ale počítám s tím, že stav se v zimě zhorší. Lidé se navalí. Prosím občany, aby návštěvu neodkládali," poradil Martin Duczynski.

Jičínským je nabízena služba informování o stavu fronty přes SMS. Do dvou týdnů navíc bude spuštěna aplikace, která umožní se do fronty zaevidovat přes webové stránky úřadu.

Rady, jak na to:
Kde si mohu vyměnit ŘP?
Na určeném pracovišti obecního úřadu obce s rozšířenou působností (Městský úřad, Magistrát města), příslušného podle místa trvalého pobytu na území České republiky – více zde.
Co musím mít s sebou?
– „Žádost o vydání ŘP" – obdržíte na pracovišti obecního úřadu obce s rozšířenou působností
– platný doklad totožnosti (občanský průkaz, pas)
– průkazovou fotografii o rozměrech 3,5 x 4,5 cm
– ŘP, který podléhá povinné výměně
Kdy mně bude vydán nový ŘP?
Vydat ŘP je možné do 20 dnů od podání žádosti, příp. do 5 pracovních dnů od podání žádosti po úhradě správního poplatku 500 Kč.
Kolik mě to bude stát?
Povinná výměna ŘP je osvobozena od správního poplatku, vyjma vydání ŘP ve lhůtě kratší, tj. do 5 pracovních dnů od podání žádosti (viz výše – správní poplatek 500 Kč).