„Měli jsme menší přírůstky, kvůli suchu jsme nasazovali i méně ryby,“ obhajuje výsledek šéf rybářů Jaroslav Štieber, který je na druhou stranu spokojený s tím, že ryba byla zdravá a pěkná. O část ryb se také postarali pytláci, zejména cizinci z ubytoven. Kvůli problémům s vodou rybáři neslovili železnickou Valchu, svá bohatství tak vydaly pouze rybníky Šibeňák, Hádek, menší Obora a Oborák. Kapři, sumci, štiky, candáti následně putovali do chovných a sportovních vod.

Jaroslav Štieber připouští, že letošní rok byl pro rybáře komplikovaný. Na Dvorcích, největším sportovním rybníku na Jičínsku, klesla hladiny vody o sedmdesát centimetrů. Kvalita vody je i nyní velmi špatná, rybáři sem proto nasadili o šedesát procent méně ryb. „V červenci už do rybníka vůbec nepřitékala voda, modlili jsme se, aby ryby přežily. Když kapři začali troubit, to je lapat po dechu, vháněli jsme kyslík do vody vířiči,“ popisuje záchranu ryb před udušením.

Jičínští rybáři nyní čelí obvinění, že kvůli přerybnění místních nádrží mizí od vody ledňáčci i vodní rostliny. „Rybí obsádka nemá rozhodně vliv na výskyt ledňáčků a vodních ptáků. Jejich vajíčka ničí škůdci na březích,“ domnívá se Štieber, který se nebrání konfrontaci s ochránci přírody.