Pro děti i zvědavé a hravé dospělé si v Regionálním muzeu a galerii v Jičíně připravili interaktivní výstavu, na které si mohou návštěvníci vyzkoušet nástrahy, které takový výlet pro hendikepované lidi přináší. "Chceme dětem a mladým lidem ukázat, jak žijí hendikepovaní lidé. Na chvíli se mohou ocitnout v jejich kůži a vidět svět jejich očima," říká Dana Lipová, ředitelka Nadace Sirius, která expozici pod názvem Lidé odvedle pořádá.

Už první úkol je oříšek. Za pomocí chytrých tabletů a čtení Braillova písma máme odhalit, kam se pojede. "Je to těžší, než jsem si myslela. Vůbec si nepamatuju písmenka z tabulky," diví se Michaela Tachas, která se do jičínské galerie vypravila uprostřed svých jarních prázdnin. O něco snazší jsou pro ni úkoly, které simulují každodenní život lidí s tělesným postižením. S dočasným uvázáním na invalidní vozík má totiž osobní zkušenost.

Výstava cílí hlavně na školy a rodiny s dětmi. V minulém týdnu se o dopoledních v galerii vystřídalo už několik skupinek žáků, kteří si s pomocí edukátorky a svých učitelů mohli zkusit úkoly splnit. Výlet prožily děti od úplného počátku, kdy si ze sedu na vozíku pomocí madel sbalí potřebné věci, na vlakovém nádraží pomocí odezírání zjistí, ze kterého nástupiště jim odjíždí vlak a pomocí sluchátek zjistí, jak šum nádraží vnímají lidé s různou formou sluchového postižení - od chronického pískání v uších až po těžkou ztrátu sluchu. I Michaela si na výstavě zkouší nastoupit do autobusu na vozíku nebo se zavázanýma očima, jak přejít přechod za pomoci bílé slepecké hole a jak jako nevidomý vybrat dárek na tržišti za pomoci hmatu a čichu.

Pro Michaelu bylo prý asi nejtěžší projít temným tunelem, který simuluje procházku lesem. "Expozice je výborně udělaná. V tunelu se člověk orientuje pouze po hmatu a poznává přírodniny okolo sebe. Ale zároveň to bylo hodně strašidelné, projít poslepu neznámým prostředím," popisuje nejtěžší zážitek. Fascinující je také aplikace v tabletu, která ukazuje, jak vidí svět lidé s rozostřeným viděním, astigmatismem, nystagmem a dalšími poruchami zraku.

Podle manažerky projektu Vladimíry Tvrdkové je právě silný zážitek hlavním poselstvím výstavy Lidé odvedle. "Chceme dát dětem zážitek, který si mohou zapamatovat na celý život a díky kterému budou vědět, jak komunikovat a pomáhat zdravotně postiženým lidem," vysvětluje. Některé úkoly jsou proto učeny pro dvojice, kterým informační tabule vysvětlují, jak nabídnout a poskytnout pomoc lidem s postižením, které potkají na ulici.

Podobnou výstavu uspořádala Nadace Sirius v minulosti například v Mělníku, Chomutově, Humpolci nebo v Mladé Boleslavi. Školním zájezdům nabízejí organizátoři prohlídku za pomoci edukátorky, která dětem vše vysvětlí. Na webových stránkách navíc nabízí metodickou příručku pro učitele, kteří se na výstavu s žáky vypraví. V jičínské galerii potrvá výstava až do 14. dubna.