Radnice chce vyjednat termín, aby se jičínská plovárna otevřela ještě v sezoně.

Radnice vybrala firmu, která by měla staré koupaliště u rybníka Kníže proměnit ve vodní ráj v polovině srpna, tedy až na sklonku letní sezony. Vedení města chce proto jednat o urychlení celé realizace alespoň o pár týdnů. I tak výběrové řízení a následné papírování akci zdržely už o dva měsíce.

S cenou 206 milionů (i s daní) zvítězila společnost, která slíbila dokončit stavbu za devět měsíců. „Pokusíme se vyjednat zkrácení termínu o nějaký týden, aby se alespoň část léta mohli obyvatelé vykoupat,“ řekl starosta Jičína Martin Puš. V takovém případě by bylo hotové samotné koupaliště a nezbytné zázemí by přišlo na řadu později.

Na rozhodnutí tvořila cena 75 procent, doba realizace 20 procent a pokuta za zdržení pět procent, takové podmínky schválilo zastupitelstvo. „Údaje byly zasazeny do matematické tabulky a z ní vzešel vítěz,“ informoval tajemník místního úřadu Peter Bareš.

Vítězná nabídka však zdaleka nebyla nejnižší, a to s rozdílem přeš 40 milionů korun. Nejkratší termín a zároveň nejnižší cenu nabídla společnost na druhém místě. „Nechali jsme si zpracovat odborný posudek, který říká, že není možné takovou akci zvládnout za dobu 18 týdnů, jak nabízela,“ vysvětlil starosta.

Procentuální hodnocení tak nakonec stejně bylo ovlivněno i dalšími faktory než jen matematickou tabulkou. Vítěz veřejné soutěže, firma Geosan group, navíc prováděl akci Čistá Cidlina za desítky milionů eur a město s ním má dobré zkušenosti. Svoji práci stihl včas a kvalitně.

S financováním 206 milionů pomůže Jičínu Evropská unie částkou 87 milionů korun. Zbývajících 119 milionů bude muset radnice uhradit z vlastního rozpočtu. Podle starosty je možné je zaplatit z privatizace městských bytů, která stále probíhá. Peníze mají sloužit ale i na spolufinancování dalších schválených projektů v příštím roce.

Město zaplatí ze svého 119 milionů

Jestli se Jičín nakonec zadluží úvěrem, ukáže až budoucnost. Tuto možnost ale Martin Puš nevyloučil: „Záleží na úspěšnosti dotací v příštím roce, kdy máme několik žádostí a další připravujeme. V současnosti to nelze spočítat, protože nevíme, kolik peněz přinesou byty, ani kolik a na čem se budeme finančně podílet, je to ale jedna z možných variant,“ podotkl s tím, že dokud lze čerpat dotace, mělo by se toho využít.

Projekt koupaliště počítá s nerezovou vanou, novým zázemím včetně sprch a šaten, několika hřišti pro různé sporty, toboganem, půjčovnou loděk, ale také s kruhovým objezdem a novým parkovištěm.