Na Jičínsku vznikla škoda na vozovkách druhé a třetí třídy ve výši přibližně 1 milion 350 tisíc korun. Nejvážnější situace je na komunikaci ve směru Nová Paka – Stav, kde došlo k podemletí silnice.

Další malér se stal ve Stupné, kde ujel svah a posunula se krajnice cesty. Návrat k normálu bude stát přibližně 300 tisíc korun.

„Na Stavě byl úsek vymezen a byla zde umístěna značka zákaz vjezdu vozidel nad čtyři tuny. Pod silnicí je sráz hluboký šest metrů," zdůvodňuje opatření Jaroslav Čipera ze Správy a údržby silnic v Jičíně. Napravení škody bude stát 200 až 250 tisíc korun. „Firma už nám vytváří projekt na opravy, ty proběhnou ve zrychleném režimu. Zda to bude do dvou měsíců, to nemůžu potvrdit, ale chtěli bychom to zvládnout," přál by si Čipera, který se obává, že pokud řidiči nebudou respektovat zákaz projíždění těžkých vozidel směrem ze Stavu k Nové Pace, silnice se bude trhat dál a nakonec bude pro dopravu zcela uzavřena.

Vodou byly dále poškozeny propustě v Jičíněvsi, Žitětíně i Psinicích. Voda a bláto na silnicích, takových míst bylo opravdu mnoho a jen náklady na odstranění naplavených nánosů bahna u sušičky ve Starém Místě se podle Čipery dostaly na téměř sto tisíc korun. Na vině jsou prý zemědělci, kteří na svažitých pozemcích zaseli kukuřici, která není schopna vodu zadržet.

Jaroslav Čipera nám tvrdí, že silničáři se snaží udržovat i příkopy, a to zejména na exponovaných místech.