Více práce a někdy i prodloužená pracovní doba nastane některým pneuservisům. Kdy mají pracovníci pneuservisů největší nápor klientů a očekává se již teď?

„Zatím je ještě klid. Volají první rychlíci a přezouvají. Pomalu nápor začíná, ale spíše ho více čekáme příští týden," uvedl majitel pneuservisu Petr Palme z Třebechovic pod Orebem.

Spousta lidí ještě jezdí na české hory nebo do Alp, s přezutím tak ještě čekají. „Hlavní nápor opravdu začne až příští týden, teď ještě konec zimní sezóny poznat není," potvrdil Martin Klejna z hradeckého Xpress pneu.

Odborníci tvrdí, že nejlepší čas na přezutí zimních pneumatik za letní je při průměrných teplotách nad sedm stupňů. Zimní gumy s rostoucí teplotou ztrácejí pozitivní vlastnosti, na ohřátém asfaltu se přilepují a trhají. Důsledkem je vyšší spotřeba paliva, nižší bezpečnost jízdy, rychlejší opotřebení pneumatik i horší komfort jízdy. Rovněž brzdná dráha zimní pneumatiky se při vyšších teplotách výrazně prodlužuje, a to až o 20 procent. Pokud však má vzorek zimní pneumatiky minimálně 16 milimetru, je v létě povolený.

Levnější není lepší
Výměnu pneumatik by měli řidiči raději svěřit profesionálům. I když doma při montáži ušetří peníze, ve výsledku se jim taková věc může prodražit. „Většina lidí nemá doma momentový klíč a nepřitáhne si kola dobře, nebo naopak přetáhne. V servisu se navíc pneumatiky umyjí, převáží a zkontrolují. V neposlední řadě je správně dohustí," dodal Lukáš Řezníček z hradeckého Xpress pneu.

Pokud kupujete nové pneumatiky, nejdůležitější informace obsahuje velký technický průkaz. Výrobce tam nabízí několik alternativ. Rozdíl může být v rychlostních limitech, ale také v kratší brzdné dráze.

„Renomované značky jsou dnes na dobré úrovni, obecně se dá říci, že špatně vycházejí gumy z asijských dovozů," dodal Klejna.

Jičínsko
Robert Lejsek z hořického pneuservisu na Husově ulici nám sdělil, že letos se přezouvání na letní pneumatiky rozjíždí pomalu. Řidiči mají v paměti situaci z loňska, kdy třetina Hořic „přezula", a pak nasněžilo. Letos tato služba teprve začíná fingovat, zatím není velký nápor, auto vám zde přezují prakticky do druhého dne. Větší zájem teprve očekávají, situace se může změnit a čekací doba prodloužit třeba na týden.

Podle Petra Vrbaty ze štikovského autoservisu řidiči ještě nezačali sundávat zimní pneumatiky. Sám se touto činností zabývá okrajově, spíš vyhovuje stálým zákazníkům.

V pneuservisu Duleba v Nové Pace nám sdělili, že u nich začali řidiči mít o tuto službu zájem tak před týdnem, požadavky na přezutí tu vyřizují průběžně, zákazníci se zatím nemusí objednávat. Větší zájem očekávají v případě předpovědi teplého počasí.

Pneuservis u Javůrkovy louky v Jičíně rozjel už tuto službu naplno. Řidiči mají o přezutí zájem vzhledem k tomu, že meteorologové konečně hlásí konec zimy. Objednací doba je v tomto servise zhruba týden.