Mají jiné názvy, ale stejné účinky a také je čeká podobný osud. Krátké filtry vyčuhující z přístrojů IQOS, Pulze či Glo už za pár měsíců nebudou smět obsahovat všemožné příchutě. Minulý týden totiž čeští poslanci schválili normu, podle které se už od 23. října letošního roku nebudou smět prodávat ochucené „cigarety“ se zahřívaným tabákem. Ty se přitom v České republice v poslední době těší rostoucímu zájmu.

Miroslav Janovský starší byl oceněn jako sportovní osobnost Písecka.
Sportovní osobností Písecka je Miroslav Janovský starší, stál u zrodu Sršňů

Stopku pro všemožné příchutě dali minulý týden poslanci na popud svého lidoveckého kolegy Karla Smetany. Svůj návrh zdůvodnil směrnicí Evropské komise, která zákaz schválila loni. „Česká republika tuto směrnici měla za povinnost přijmout. Nejedná se tedy o mou iniciativu, ale o povinnost. Pokud by nebyla splněna, hrozila by České republice sankce za porušení Smlouvy o fungování EU,“ řekl Deníku Smetana.

Ne všichni poslanci však s novou normou souhlasí. Nelíbí se jim totiž fakt, že návrh byl takzvaným přílepkem k jinému zákonu.

Například poslanec Petr Fifka (ODS) upozornil na nesystémovost poslaneckého návrhu. „Z procesního hlediska je trochu nešťastné, že transpozice směrnice, kde by mělo být gestorem ministerstvo zemědělství, se řeší takovým přílepkem bez hlubší diskuze,” prohlásil Fifka.

Ohledně obsahu poslaneckého návrhu řešil i nesoulad s českým Akčním plánem proti závislostem. Fifka prohlásil, že nikotinové alternativy by měly být zvýhodněny vůči cigaretám, nový předpis však jde proti tomuto záměru. Alternativy jsou podle Fifky zdraví prospěšnější a preferoval by zvýhodnění pro zahřívaný tabák.

S jeho slovy však nekoresponduje dlouholetý postoj Státního zdravotnického ústavu. „Důležitou skutečností, na kterou je třeba upozornit, je fakt, že zdraví škodlivým účinkům tabákových výrobků jsou vystaveni také ti, kteří užívají elektronické cigarety a zahřívané tabákové výrobky. Mnozí se přitom mylně domnívají, že pokud nekouří přímo tabák v podobě cigaret, doutníků či dýmky, vlastně nedělají nic škodlivého jejich zdraví. To je ale velký omyl. I náplň pro elektronické cigarety totiž většinou obsahuje až 20 procent nikotinu,“ řekla nedávno Deníku ředitelka ústavu Barbora Mocková.

Zpět k cigaretám?

Nová norma se nelíbí výrobcům cigaretové náhražky. „Chystaný zákaz charakteristických příchutí a aromat u zahřívaného tabáku vnímáme jako velmi nešťastné a nekoncepční rozhodnutí, které je v přímém rozporu se snahou snižovat zdravotní rizika spojená s kouřením,“ uvedl za společnost British American Tabacoo, která má na českém trhu značku Glo, Tomáš Tesař. Podle něj pak ve výsledku na zahřívaný tabák, jako méně škodlivou formu užívání nikotinu, přejde z tradičních cigaret výrazně méně současných kuřáků.

Podobného názoru je i ředitel oddělení vnějších vztahů firmy Philip Morris ČR Petr Šebek. „Domníváme se, že úplný zákaz může snížit počet kuřáků přecházejících na méně škodlivé alternativy. Nicméně již nyní máme v portfoliu zahřívaných tabákových výrobků širokou škálu klasických tabákových příchutí, ze kterých si uživatel může vybrat,“ uvedl. 

Ceny cigaret jdou pořád nahoru. Přestat se v Česku snaží hlavně mladí lidé. Ilustrační snímek
Cigarety už stojí příliš. Čím dál více Čechů zvažuje, že s kouřením skončí

IQOS právě od Philip Morris má největší podíl na českém trhu. „Zákaz charakterizujících příchutí v nahřívaných tabákových výrobcích oslabuje úlohu těchto výrobků při snižování míry kouření v Evropě. Nahřívané tabákové výrobky přitom jsou, jak dokazuje rostoucí množství vědeckých důkazů a regulatorních rozhodnutí, pro uživatele mnohem lepší než pokračování v kouření,“ doplnil Šebek.

Podle zástupkyně společnosti Imperial Brands, jež na českém trhu reprezentuje výrobek Pulze, Hany Poláškové, budou lidé po zákazu hledat různé alternativy. „Přechod od tabákových výrobků určených ke kouření k jiným nikotinovým alternativám v posledních letech byl vcelku rychlý, zřejmě i díky častějším inovacím jak u samotných produktů, tak i zařízení. Právě produkty s příchutěmi přispěly k rozšíření kategorie zahřívaného tabáku, do které se poměrně rychle zapojila většina výrobců,“ poznamenala.