Město je známo především díky své kvalitní lázeňské péči, teď na sebe upoutalo pozornost  kvůli dvojici afghánských vojáků, kteří se v republice školí na piloty.

Mladicí ve věku dvacet a dvacet šest let jsou i s ostatními účastníky kurzu ubytování v lázeňském resortu Tree of life a vzhledem k tomu, že se ve středu oba muži nedostavili na  pokračování výcviku, nechal po nich jejich velitel vyhlásit pátrání. Ještě téhož dne byli nalezeni v sousedním Německu, odkud byli navráceni do naší republiky.

„Z hlediska českých zákonů se muži nedopustili žádného trestného činu a nebyli z ničeho obviněni," uvedla policejní mluvčí Královéhradeckého kraje Hana Klečalová. Jaký osud mladíky nyní čeká záleží tedy čistě na jejich veliteli. Jako velmi pravděpodobné se ale jeví to, že se budou muset vrátit zpět do své vlasti.

Na to, co se stalo a proč vojáci utekli jsme se zeptali přímo v lázeňském resortu. V hotelu nám ale sdělili, že se k celé záležitosti nebudou vyjadřovat a podávat jakékoliv informace o svých hostech.

Cizinci ve městě místním nevadí a problémy s nimi nezaznamenali

Protože se nedávno objevil na internetu dopis, který upozorňoval na problémy s muslimskou komunitou ve městě a incident s afghánskými vojáky situaci jistě neprospěl, vydali jsme se do města a zeptali se obyvatel, co si o zvýšeném počtu cizinců převážně z arabských zemí, myslí. Ti ale nad jakoukoliv stížností jen shodně kroutili hlavou. „Ano, vím o nich, ale nikdy jsme s nimi žádný problém neměla a nemyslím si, že někdo ano," řekla jedna z místních obyvatelek a její slova potvrzuje i další občan Bělohradu. „Občas je tu potkám, jak jdou na vycházku nebo si nakoupit. Chovají se ale slušně, nikoho neobtěžují a upřímně já ani nevím o nikom, kdo by s nimi měl problém," zamýšlí se starší žena.

Ani námi oslovený starosta Bělohradu Pavel Šubr o žádném problému s muslimy neví a mimo jiného uvedl, že arabští klienti jezdí do zdejšího soukromého lázeňského rezortu už od roku 2009, kdy byl hotel uveden do provozu. „Pokud vím, do rezortu jezdí klienti hlavně z Bahrajnu a Saudské Arábie. Absolvují hodně různé programy na hubnutí, takže jsou ve městě vždy delší dobu. V letošním roce  byl jejich počet vyšší než v letech minulých, bylo zde i poměrně dost žen, které se pohybovaly po městě a jeho okolí v burkách. Nezaznamenal jsem ale jediný problém mezi arabskými klienty lázní a občany města," upozorňuje starosta a rovněž zdůrazňuje, že díky těmto lidem se město může chlubit jedním z nejmodernějších lázeňských komplexů v republice. „Skutečnost je taková, že bělohradské lázně (Lázně Bělohrad, a.s.), v nichž město nemá podíl, v posledních letech výrazně investovaly. Zhruba v roce 2007 začaly připravovat stavbu nového lázeňského resortu Tree of Life, na který získaly dotaci z ROP, ale sháněly i dalšího investora. Při úpisu akcií a zvyšování základního kapitálu vstoupili do hry občané Bahrajnu, kteří tak získali v lázních podíl," uvádí Pavel Šubr a dodává, že někdy od června je v rezortu ubytováno přibližně dvacet pět vojáků z Afghánistánu, kteří se na českých letištích školí na letce.

„Detaily nevím, jen jsem si všiml, že se kolem nich pohybují dva sekuriťáci. Ani s těmito mladými muži nebyl nikdy žádný problém. Vím, že občas chodí hrát fotbal a že se ptali starosty Sokola, zda by mohli využívat posilovnu, která je právě v sokolovně. Nejde ale o soukromou posilovnu a ani ji nechtěli využívat zdarma. Potkal jsem je třeba i na kulturních akcích a nezaznamenal jsem s nimi žádný problém," popírá Šubr jakékoliv konflikty s návštěvníky z ciziny.

Jediné, v čem starosta Bělohradu vidí problém, je skupování nemovitostí Araby.

„Určitě to ale není v takovém rozsahu jako například na Teplicku. Chápu to, že pro někoho určitě není příjemné potkávat zahalené Araby a Arabky třeba v místních parcích. Obzvlášť v dnešní době je jejich přítomnost ve městě předmětem diskusí mezi občany a samozřejmě ne všem se arabská klientela v místních lázních líbí. Víc k tomu nemám co říct," uzavírá Šubr.