„Jsme závislí na vlastních zdrojích, vody ale máme zatím dost,“ říká Ladislav Groh, starosta Chotče, kde žije dvě stě obyvatel. Podle průzkumu ale zájem místních o společný vodovodní řad je velmi vlahý. „Obec nemá na to, aby vodovod zainvestovala a pak vodu nikdo nečerpal, to si opravdu nemůžeme dovolit,“ tvrdí Groh. Pokud by ale Chotečtí dosáhli na státní dotace, o projektu by uvažovali.

V obci Valdov se 117 obyvateli zatím funguje individuální zásobování vodou, i když předseda osadního výboru Petr Čermák připouští, že by vodovod ve vesnici ocenil. Zda by se na něho ale místní připojili, to zatím nezkoumal. Problémy s vodou tu zatím nemají. „V minulých letech jsme řešili znečištění některých studen, ale to vzniklo tím, že o ně lidé pravidelně nepečují,“ vysvětluje Čermák.

V Doubravě u Hořic žije trvale asi 40 obyvatel. Pitnou vodu vodohospodáři dováží do vodojemu, který napájí zdejší vodovod. V plánu je posílení této části Hořic z březovické vodárny, investor nyní čeká na přiznání dotace. Na okružní vodovodní smyčku by se pak měly připojit i Jeřice, Cerekvice, Třebovětice, Skála a Boháňka. Posílení vodojemů se dočká i Krsmol, Úbislavice a Brdo, kam v létě putovaly cisterny vody. Obce se napojí na novopacký vodovodní řad.