„Nejprve byla odstraněna závada u hlavní silnice, na konci týdne přímo ve vodojemu. Situaci ihned někdo využil a v poštovních schránkách občanů se objevil leták o kontrole pitné vody. S ní je nabízený předražený a nepotřebný filtr. Lidé by na nabídku neměli reflektovat,“ doporučuje obyvatelům starosta Aleš Hlawatschke.

Vodohospodáři současně varují. „Bazény jsou nyní velkým problémem. Klasická vodovodní přípojka totiž není dimenzována na velký odběr vody najednou, ani na napouštění bazénu,“ vysvětluje ředitel Vodohospodářské a obchodní společnosti Jičín Richard Smutný. Navíc při velkém odběru se mohou uvolnit z potrubí usazeniny, které vodu zabarví.

POMALU A POSTUPNĚ

Odborníci doporučují zvolit pomalý odběr a mimo špičku, tedy nejlépe přes noc mezi 21 až pátou hodinou ranní. Než o víkendu, bazén napouštějte postupně ve všední dny. Objednat si můžete i cisternu s vodou, ta se ale prodraží kvůli dopravě.

Obce mohou lidem doporučit, aby s vodou šetřili, nepoužívali ji k zalévání, mytí aut a napouštění bazénů. Striktní nařízení, omezující odběr, pak může vydat pouze obec s rozšířenou působností nebo kraj.

ČERNÉ BODY NA MAPĚ VODOHOSPODÁŘŮ

Vodu sice mohou „vypít“ bazény, ale na mapě Jičínska jsou další ohrožená místa. Cisterny s pitnou vodou tak budou opět směřovat v letních měsících z Jičína pod Kumburk. Vodohospodáři tu měli posílit nedostatečný zdroj pro obce Zboží, Úbislavice a Stav napojením na brdskou studnu. Havarijní situace zatím nemá řešení. „Peníze na přípojku jsou vyčleněny, ale chybí stavební povolení, kterému brání výkup pozemků,“ vysvětluje starosta Staré Paky Josef Dlabola.

Vyhlídka na vodu z veřejného vodovodu se tím vzdaluje části obyvatel Stavu a Chloumku, závislých na vlastních studnách. „V těchto lokalitách plánujeme vybudovat veřejný vodovod, lidé si už podali žádosti, ale musíme počkat na posílení zdroje,“ říká rozmrzele starosta Úbislavic Miloš Urban, podle kterého měl být problém s vodou vyřešen už letos v létě. S úbislavickou větví bude posílen i vodovod v Krsmoli, kam se voda v létě dováží. Dalším problematickým místem je celoročně Doubrava na Hořicku.

„Připravujeme projektovou dokumentaci okruhového rozvodu přes Březovice, Cerekvici, Boháňku až na Doubravu. Chceme se ucházet o evropské dotace,“ nabízí řešení ředitel Smutný.

Podle Richarda Smutného by pak mohly trpět nedostatkem vody zdroje závislé na počasí, tedy kopané studny pět až sedm metrů hluboké. Vrtané studny s hloubkou 40 až 80 metrů mají zatím spodní vody dostatek.