O výstavbě a myšlence uvést v Kopidlně v chod toto zařízení se rozpovídali starostka Hana Masáková a senátor za Jičínsko Josef Táborský. Podívat se přišli i zástupci Vodohospodářské a obchodní společnosti Jičín, stavební firmy BAK, projektantské společnosti Vodohospodářské – inženýrské služby a také firmy Allowance, která řídila projekt z hlediska dotací.

Starostka sdělila, že stavba sice trvala necelé dva roky a šla hladce, nicméně předcházela jí dlouhodobá snaha o získání dotace. Teprve třetí pokus byl úspěšný.

Z celkových nákladů včetně DPH ve výši 83,35 milionu korun město z vlastního rozpočtu muselo zaplatit necelých 26 milionů. Zbytek byl uhrazen z přiznaných dotací. Částkou přibližně 49,5 milionu korun přispěl fond Evropské unie, necelými třemi miliony stát a pěti miliony Královéhradecký kraj.

Město sice dříve disponovalo čistírnou, avšak průmyslovou. Její rekonstrukce by byla náročnější než zřízení nové. Jak Josef Táborský připomněl, Kopidlno se i kvůli tomuto starému zařízení nemohlo připojit k akci Čistá Cidlina a jeho představitelé proto museli jednat samostatně. Otázkou výstavby čističky se začali zabývat okolo roku 2005. Vlastní práce vypukly na podzim 2011.