Kolik korun nám „odteče" do kanálů, tedy přesněji jaká je cena vodného a stočného, zda máme počítat s jejím navýšením, to bude zajímat asi každého odběratele. Dodavatelem pitné vody je na většině území regionu Vodohospodářská a obchodní společnost Jičín, která drží cenu vodného a stočného již čtyři roky na stejné úrovni, a to na částce 78,95 korun za metr krychlový. „Tato cena je jednou z nejnižších v porovnání s okolními lokalitami. Částka je rozdělena na vodné, tedy dodávku pitné vody, které stojí 38,74 korun za metr krychlový a dále stočné, tedy likvidaci odpadních vod, která stojí 40,21 korun," řekl ředitel VOS Richard Smutný s dodatkem, že na cenu vodného a stočného má velký vliv stát, kdy vodárny platí za odběry podzemní a povrchové vody, stejně tak jako za vypouštění vyčištěných vod. VOS zásobuje vodou více jak 80 procent domácností na Jičínsku. V Dětenicích si provoz vodovodu zajišťují sami, vodné a stočné tu činí 53 korun.
Městu Železnice spravuje řad a kanalizaci firma Stavoka Jičín, ceny jsou 27 korun vodné a 28 stočné.
Vodohospodářská a obchodní společnost zásobuje v regionu více jak 60 000 obyvatel. „V naší síti, která je dlouhá 615 km, spravujeme 17 997 vodovodních přípojek. Ročně tak k vám dopravíme více než 2,5 milionu metru krychlových vody," uvedl Richard Smutný.
Většina vodovodů byla stavěna ve třicátých letech dvacátého století. Další velká investiční vlna stavby vodovodů byla v 70. – 80. letech. Pro zajímavost; nejstarší dosud fungující vodovod se nachází na Hořicku a je z roku 1899.
OPRAVY STARÝCH VODOVODŮ
VOS a.s. každoročně dává do oprav a investic téměř sto milionů. Průběžně se tak vodovody mění. „Vždy je snahou, aby opravy šly v souběhu buď s opravou silnic a ulic, nebo se zaměřujeme na místa, kde jsou nejčastější problémy," konstatuje ředitel společnosti.
HAVÁRIE
V loňském roce VOS řešila ke stovce havárií. Většinou se jedná o lokální problémy, které se dotknou několika desítek až stovek lidí. V regionu jsou i místa, kam museli vodohospodáři vodu dovážet v cisternách.
„V Úbislavicích jsou pouze mělké zdroje, které nestačí při suchém počasí pro zásobení obce. Sem se musela voda v létě dovážet do vodojemu, který se nachází u obce Zboží. Zpracováváme projekt na napojení vodovodu na skupinový vodovod Nová Paka. Zadali jsme také zpracování projektu pro Pecku, kde máme pouze jeden zdroj," odpovídá Richard Smutný. Na Hořicku je v plánu úprava vodovodní sítě v Hořicích, intenzifikovat se má úpravna vody v Libonicích a zároveň se propojí infrastruktura jihovýchodně od Hořic.
Porovnání cen vodné a stočné
Cena za 1 m krychlový v roce 2016 VOS Jičín:
vodné s 15% DPH 38,74 Kč, stočné a srážkové vody s DPH 40,21 Kč
celkem V+S s DPH 78,95 Kč (navýšení oproti roku 2012 3,9%)
2012 – 14% DPH
Vodné s DPH 37,63 Kč, stočné a sráž. vody s DPH 38,32 Kč
celkem V+S s DPH 75,95 Kč navýšení s r. 2011 8,9%
2006 – vodné s DPH 28,29 Kč, stočné a srážkové vody s DPH 20,06 Kč,
celkem V+S s DPH 48,35 korun
Účet za vodu: každý rok o desítky korun více
Naše nejcennější tekutina bude v příštích šesti letech ještě cennější. Hlavně pro naše peněženky.
Ubývající zásoby podzemní vody v ČR přiměly stát zdražit poplatky za její čerpání. Dnes platí vodárny za kubík podzemní vody dvě koruny, podle novely vodního zákona se však tento poplatek bude do roku 2022 postupně navyšovat až na finální cenu 6 korun za kubík.
„Poplatky za odběr podzemní se od roku 2002 nezměnily, po čtrnácti letech už jejich výše nijak nemotivuje odběratele k šetření tohoto velmi cenného zdroje pitné vody," řekl včera Deníku ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). „Loňský extrémní úbytek vody v ČR jen potvrdil, že vodní zdroje musíme důsledně chránit," zdůraznil ministr.
NÁDRŽ JAKO BYZNYS
Cena povrchové vody z nádrží (tuto cenu určují povodí) v uplynulých letech rostla: dnes je to přes 4 koruny za kubík. Tudíž vodárnám, u nichž to technicky lze, se paradoxně vyplatí čerpat kvalitnější (a o polovinu levnější) vodu z podzemí. Mimochodem i čištění této vody je levnější. Podle dat z roku 2014 tak podzemní voda činí už nadpoloviční podíl z celkové produkce v ČR.
Podle Brabce je zvýšení poplatku ze dvou na šest korun sociálně citlivé a zákazníci to ani nemusejí poznat. „Zvýšení poplatků nebude mít plošný vliv na cenu vodného," míní ministr.
Návrh zákona ale s určitým růstem cen počítá. Jak konkrétně? Záleží, zda vaše vodárna odbírá spíše podzemní nebo povrchovou vodu z nádrží. Většinou je to půl na půl.
Pokud je závislost vaší vodárny na podzemní vodě poloviční (a zbytek čerpá z nádrží), ministerstvo životního prostředí očekává růst ceny vody o 18 korun na osobu a rok (čtyřčlenná domácnost navíc 72 korun za rok).
Kdyby (teoreticky) vaše vodárna čerpala veškerou vodu z podzemí, ročně to v průměru bude zvýšení ceny až o 52 korun na osobu a rok (navíc 208 korun čtyřčlenná domácnost).
Situace se liší od města k městu.
Například Olomoucko, Brno, či Hradecko používá převážně podzemní vodu. Tam by poplatek logicky pocítili více. Naopak regiony Budějovicko a Ostravsko, Liberecko jsou podle MŽP zásobovány převážně povrchovou vodou z nádrží.
Vodohospodářským firmám se ale zvýšení poplatků nelíbí. Kromě zdražení odběru je čeká zpřísnění limitů při vypouštění odpadních vod, což si vynutí úpravy čističek a další náklady. „V některých lokalitách může cena vody vzrůst i o desítky procent," myslí si František Barák ze Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR. Ročně by podle něj bylo třeba investovat do opravy sítě 18 až 20 miliard korun, v reálu je to polovina. Stále tak platí, že 17 procent vody se ztratí v potrubí cestou k zákazníkovi.
Největším problémem vodárenství ale zůstává jeho atomizace, kdy v ČR existuje 2500 vodárenských firem, často přitom „trubky" vlastní obec a vodu prodává (a zisk inkasuje) soukromník. „Bohužel nefunguje pravidlo, že čím levnější voda je, tím efektivnější je provoz vodovodů a kanalizací," říká analytik firmy Grant Thornton Pavel Válek. Cenu vody bychom podle něj měli hodnotit podle toho, kolik daná vodárna investuje do oprav. „Tam, kde je cena vody vysoká a podíl nákladů na obnovu je mizivý, je na místě začít tlouci na poplach," říká Válek.