Zatím k nejvyššímu ohlášenému zdražení přistoupila společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové. Zatímco v letošním roce zaplatili Hradečtí za vodné a stočné v součtu 93,7 koruny za metr krychlový s DPH, od nového roku zaplatí o dvacet procent víc.

„Zásadním důvodem navýšení ceny pro rok 2023 jsou zvýšené ceny energií, ale také chemikálií, vody předané, materiálu na opravy atd., a to v řádu desítek až stovek procent,“ uvedl ředitel VAK HK Jiří Šolc. Společnost rovněž snížila objem ve stočném o 350 tisíc metrů krychlových z důvodu sucha a zaznamenaného snížení odběru vody. „Pravděpodobně z úsporných důvodů,“ vysvělil Šolc.

Trutnov, Krakonošovo náměstí
Trutnov vydá za energie o třicet milionů korun více

V Hradci Králové je voda dlouhodobě nejdražší v celém kraji. Už letos platili odběratelé vody z VAK HK za vodné a stočné i o dvacet korun více než od jiných společností. Cenu vody od roku 2008 počítají z pohyblivé a pevné složky, která je určována podle velikosti domácnosti. I pevná složka dozná podle Šolce v následujícím roce navýšení, obyvatel průměrného rodinného domu tak v roce 2023 zaplatí za rok v pevné složce 2 380 korun místo dosavadních 1 968 korun. „Celkové navýšení ceny služeb za dodávku pitné vody a odkanalizování činí v průměru 21,05 procenta včetně DPH oproti cenám loňského roku,“ doplnil Šolc.

Podle ředitele VAK HK bude mít zdražení na domácnosti oproti zdražení energií jen malý vliv. Podle propočtů společnosti by měla čtyřčlenná domácnost žijící v rodinném domě na Hradecku zaplatit při průměrné spotřebě 80 litrů na člověka za den 15,6 tisíce korun za rok na vodném a stočném. To je přibližně o 2,5 tisíce víc než letos. VAK HK zásobuje vodou přibližně 170 tisíc domácností.

Ušetříte v Rychnově

Naopak nejlevnější vodu mají už tradičně odběratelé v Rychnově nad Kněžnou. Zůstane to tak i v příštím roce, cena za součet vodného a stočného bude na Rychnovsku od nového roku 79,5 korun za metr krychlový, tedy pouze o dvě koruny víc než letos.

Ve středu 30. listopadu zveřejnila nové ceny vodného a stočného také společnost Vodovody a kanalizace Trutnov. I zde se v roce 2023 cena vody vyšplhá přes stovku za metr krychlový. V součtu za vodné a stočné zaplatí lidé v Trutnově a okolí 102,85 korun za metr krychlový (59,40 vodné, 43,45 stočné) oproti letošním 89,4 korunám.

Sportovní kluby vychovávají tisíce mladých, bez pomoci situaci nezvládnou.
Bez pomoci ceny energií neutáhneme, říkají sportovní kluby na Hradecku

Jasno zatím není například na Jičínsku. Zásobování vodou má v celém okrese na starost Vodohospodářská a obchodní společnost Jičín. O nových cenách v roce 2023 bude ale představenstvo společnosti ještě jednat. „Zatím nemůžeme říct nic konkrétního, vedení společnosti bude zasedat v první polovině prosince a o nových cenách budeme odběratele informovat poté,“ uvedla mluvčí VOS Jičín Magdaléna Doležalová.

Na navýšení cen vody by nadále neměly mít vliv plánované investice do vodárenské infrastruktury v Královéhradeckém kraji. Například pro VAK HK je v současné době nejzásadnější výměna potrubí u hlavního vodojemu v Hradci Králové a rozšíření kapacity vodojemu v Bohuslavicích. K tomu podle technicko-provozního náměstka společnosti Pavla Loskota přispívají dotace ministerstva zemědělství ve výši 207 milionů korun, které se podařilo společnosti získat na investice pro tento a následující rok ke zmírnění následků sucha a zvýšení zabezpečenosti v zásobování pitnou vodou.