Kvůli rekonstrukci libonické úpravny vody proudí do devítitisícového města méně pitné vody. Hořičtí musí šetřit, nesmí zalévat zahrady, mýt auta ani napouštět bazény.

Starosta Aleš Svoboda apeloval na veřejnost, aby s pitnou vodou šetřila. „Nechodíme po zahrádkách, abychom jednotlivce kontrolovali. Na dodržování zákazu ale dohlížejí městští strážníci. Zatím nám nikdo prohřešky nehlásil.“ Podle Svobody si k zalévání zahrádek většina obyvatel nachytala dešťovou vodu do nádrží. Jenže příroda nepřeje, prší zoufale málo, a tak i dešťovka dochází.

„Zeleninu na zahradě nezaléváme, dešťovka dochází, šetříme ji jen pro skleník,“ říká obyvatelka města, která musela osud zahrádky svěřit jen přírodě.

Technické služby zavlažují zeleň vodou přečerpanou z řeky Bystřice. Denně jí podle Václava Rychtery spotřebují asi dva kubíky. Stejný zdroj slouží i sportovcům. Na Hořicku je odběr pitné vody omezen i v přilehlých obcích.

Co Holovousy, kde je značná část pěstitelů zeleniny a ovoce? Jak si lidé poradí zde? Většina z místních má vlastní studny, ale i v nich vody ubývá. „Už se nám sešlo pět žadatelů o připojení na veřejný vodovod, “ popisuje tamní situaci starostka obce Zlatuše Brádlová.

Studny vysychají i ve Vršcích. V obci aktuálně čtyři domácnosti žádají o připojení na veřejný řad. „Samozřejmě, že jim vyhovíme. Musí si ovšem uhradit přípojku. Hned to ale nebude,“ říká starosta Jaroslav Hnízdo. Ve vsi naštěstí funguje vzájemná sousedská výpomoc. Užitkovou vodu mohu lidé čerpat z obecní studny.

Nedostatkem vody trpí i Vysoké Veselí, kde platí stejný zákaz jako v Hořicích. Starosta Luboš Holman si je vědom, že ho místní porušují, ale nikoho zatím za rukáv nechytil.

Nad suchem kroutí hlavou i zelináři v Dobré Vodě na Hořicku. I tady musejí vodomilné zelí ponechat osudu, zelináři totiž nemají možnost připojit závlahu na vhodný zdroj vody. Vysoké teploty navíc podporují vývoj škůdců.

„Začínáme sklízet letní zelí, velikost hlávek je nevyrovnaná, zachránil je jedině deštivý květen,“ hodnotí úrodu zelinář Jiří Očenášek, který doufá, se srpen ještě nějakou vláhu přinese a pozdní odrůdy všechno doženou.