Tento den budou v rámci mezinárodní akce nazvané Vlajka pro Tibet na radnicích, magistrátech a krajských úřadech vyvěšeny tibetské vlajky jako symbol podpory nenásilného boje Tibeťanů za svá práva a snahu o zachování národní identity.

 Této akce se zúčastní i tři města jičínského okresu, a to Jičín, Hořice a Nová Paka. Na radnicích zavlaje symbol Tibetu od pátku do pondělního rána.

 „Vlajku vyvěšujeme každý rok a ani ten letošní nebude výjimkou,“ prozradil pracovník MěÚ Nová Paka.


Význam kampaně


Celosvětová kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu.

 Jeho obyvatelé po šedesáti letech čínské okupace nadále čelí utiskování svobody slova, názoru, projevu a pohybu na svém území, svévolnému zatýkání, zadržování a věznění bez udání důvodu a možnosti obhajoby, mučení a nelidskému zacházení ve vězení, a to včetně nezletilých vězňů.

 Také bojují proti omezování svobody tisku, uzavírání internetových blogů a webových stránek. Nadále pokračují vlastenecké převýchovné kampaně.

Připojení českých měst
V roce 1996 se k akci poprvé připojila čtyři česká města a nyní v Evropě patříme k nejaktivnějším v projektu. V loňském roce akci Vlajka pro Tibet podpořilo 403 měst, obcí a krajů v České republice.