Temnou, dřevem obloženou místnost z jedné strany lemují omšelé žebřiny, naproti nim se vyjímá omlácený basketbalový koš. Tělocvičnu Gymnázia a Střední odborné školy pedagogické s drobnými úpravami využívají studenti novopackých středních škol už bezmála 113 let. „Nastal čas, abychom i výuku tělocviku posunuli do 21. století, kam podle mě naše škola náleží,“ okomentoval dlouho plánovanou stavbu moderní sportovní haly napojené na budovu gymnázia bývalý tělocvikář a současný ředitel školy Pavel Matějovský.

O výstavbu důstojného sportovního zázemí se Matějovský začal zajímat před více než šesti lety. Královéhradecký kraj, který střední školy zřizuje, mu vyšel vstříc a na novou sportovní halu vypsal v roce 2019 vůbec první architektonickou soutěž. V té uspěla slovenská architektonická kancelář Jana Studeného. A stavbu po letech společně s představiteli kraje, všech tří škol, města a zhotovitele z firmy Valc v pondělí 28. srpna slavnostně zahájili. V nové hale nebude chybět třeba lezecká stěna nebo posilovna. 

Moderní vybavení a dvě hodiny tělocviku zároveň

Při navrhování novostavby vycházeli architekti z napojení na stávající budovu školy a okolní přírodu. Podle Jana Studeného by měla tělocvična nejen plnit svou funkci a sloužit dětem a ostatním sportovcům, ale zároveň nezatěžovat životní prostředí a rozpočet školy.

„Snažili jsme se, aby byla tělocvična, efektivní, udržitelná a úsporná. A to, jak co se týče osvětlení, tak i z hlediska vytápění v zimě a chlazení v létě," vysvětlil záměr architekt.

Podle ředitele Matějovského se díky novému sportovnímu zázemí studenti dočkají moderní výuky tělocviku, do haly ale budou moct chodit cvičit i ve volném čase. „Tělocvična bude kapacitně uzpůsobená, aby v ní mohly probíhat dvě hodiny tělocviku současně. Kromě toho ji odpoledne a večer budou moci využívat jak místní sportovní kluby, tak i okolo 180 našich studentů, kteří bydlí na nedalekém internátu,“ doplnil ředitel.

Zdroj: Deník/Kateřina Chládková

Radost z úspěšného průběhu projektu projevili také zástupci Královéhradeckého kraje. „Těším se, že v Nové Pace vyroste nová budova se zelenou střechou a moderním vybavením. Doufám, že se do ní ještě někdy podívám, budu moct hodit basketbalový míč na koš a hlavně že bude sloužit dětem," uvedl k zahájení stavby náměstek hejtmana pro investice Pavel Bulíček.

„Novopackou halu vybavíme moderními prvky pro širokou škálu sportů, například horolezeckou stěnou, posilovnou a zázemím v podobě nářaďoven, šaten s umývárnami a toaletami a výtahem. Diváky potěší i hlediště ke sledování soutěží či závodů," doplnil náměstek hejtmana pro školství Arnošt Štěpánek.

Náročná stavba a zrušené parkoviště

Stavba sportovní haly s sebou ale do následujících školních roků přinese také těžkosti. Ta hlavní se bude týkat zrušení možnosti parkovat na plácku za školou. Auta ze současného parkoviště tedy bude nutné po dobu stavby parkovat v přilehlých ulicích, hlavně ve frekventované Kumburské ulici.

„Budeme se muset vypořádat s hlukem stavebních strojů, s prachem, blátem a dočasně přijdeme o parkoviště. S tím se ale musíme popasovat a věřím, že výsledek bude stát za to," podotkl ředitel Matějovský.

Zároveň však dodal, že součástí výstavby tělocvičny bude také vytvoření nového parkoviště, které bude mít větší kapacitu, než stávající odstavná plocha.

Součástí projektu bude také renovace kanalizace školy, která je momentálně na několika místech značně poškozená, na jednom dokonce proražená a zanesená kamením. Na celou akci kraj vyhradil z rozpočtu 125 milionů korun.