„Mluvil jsem s jednatelem společnosti, která budovu vlastní. Obě strany si nechají vypracovat posudky a věřím, že se na kupní ceně dohodneme," potvrdil starosta Jičína Jan Malý.

Prostory jsou nyní přes realitku naceněné k prodeji za 4,9 milionu korun.

V létě zažívají cestující grilovačku na rozpáleném betonu, v zimě je téměř nemožné se schovat před mrazivým větrem a deštěm. Stav autobusového nádraží trápí Jičíňáky už dlouho. Kromě toho, že je současná autobusová stanice nereprezentativní vizitkou města, je prostor zároveň nepraktický, chybí místa k sezení ve stínu a závětří. Současné mobilní toalety jsou v odstrašujícím stavu.

Zubařů je kritický nedostatek. Ilustrační foto.
Najít na Jičínsku zubaře je téměř nemožné. Kritické je to hlavně na Novopacku

„Pro nás, kteří dojíždíme z vesnice, je autobusové nádraží katastrofální. Není se kam schovat, kam si sednout a jediný plexisklový přístřešek věčně obývají nejrůznější existence," posteskl si Deníku Jiří Havlíček, který do Jičína dojíždí autobusem za prací.

Město se stav autobusového nádraží snaží řešit už několik volebních období, před sedmi lety vznikla rozsáhlá studie lokality, která navrhuje vytvoření tzv. bipolárního nádraží. Tedy zastávky autobusu na stávajícím místě a velkého terminálu před železniční stanicí.

Projekt zahrnuje revitalizaci okolí autobusového nádraží a propojení ulic Popovická a Pod Koželuhy i vyřešení kolon, které se ve všedních dnech okolo nákupní zóny tvoří. Má ale i řadu nevýhod, mezi něž patří časová náročnost realizace a astronomická cena, kterou bude nutné investovat. Projekt před volbami kritizovaly všechny opoziční strany a z autobusového nádraží se tak v Jičíně opět stalo jedno z rezonujících témat před loňskými komunálními volbami.

Železniční stanice Nová Paka.
Novopacká čekárna je díky květinám pohádková

O koupi původní čekárny přitom zastupitelstvo mluvilo už loni na jaře. Starosta Malý na předposledním jednání přednesl návrh na získání objektu díky předkupnímu právu.

Jenže tehdy k hlasování v zastupitelstvu nakonec vůbec nedošlo, přestože se záměrem souhlasili i opoziční zastupitelé, z nichž někteří jej zmínili také jako součást svého předvolebního programu.

„Nabízíme jednoduché řešení. To spočívá v odkupu původní čekárny se sociálním zázemím, která je v současnosti na prodej. Její nákup a rekonstrukce nepřesáhne částku několika milionů a cestující by se mohli dočkat důstojného zázemí, a hlavně nových toalet,“ odpověděl před volbami Deníku na dotazy ohledně autobusového nádraží lídr jičínské ODS Ladislav Brykner.

Nyní návrh podpořili všichni zastupitelé.

Koupi plánuje vedení města uskutečnit co nejdříve. Hradecká realitní kancelář Vaše reality.cz nabízí objekt jako nově zrekonstruované obchodní prostory se sociálním zázemím za 4,9 milionu korun, podle starosty se na kupní ceně s jednatelem společnosti ještě domluví. Část potřebných finančních prostředků vezme radnice z přebytku loňského rozpočtu, který celkem činí 26,1 milionu korun. Zbytek peněz rozdělilo zastupitelstvo mezi stávající investiční akce, k významným projektům patří například také nová střecha na 1. ZŠ.