Podle mluvčího jičínské radnice Jana Jireše darovali letošní vánoční strom Josef a Markéta Pfeiferovi. "Je to smrk stříbrný a vyrostl ve Školní ulici ve Valdicích. Odhadem bude měřit tak deset až jedenáct metrů, záleží, jak se ho podaří oříznout," uvedl Jireš.

Výšku stromu odhadovali na místě také pracovníci Technických služeb. "Řekl bych, že to bude tak dvanáct metrů celkem, deset na výšku a dva pod zemí," upozornil jeden z nich na nutnost započítat délku potřebnout k bezpečnému ukotvení stromu.

Loňskému stromu přezdívali Jičíňáci "šišák", jelikož byl neobvykle obsypaný šiškami. Ten letošní má sice šišek pomálu, zato je tak široce rozrostlý, že podle svědků ranních manévrů tak tak projel Panskou ulicí na náměstí. Aby se stěhování čerstvě pokáceného smrku obešlo bez komplikací, bylo ráno v Panské omezené parkování aut. Průjezd stromu na jeho nové stanoviště ještě několik hodin poté připomínaly očesané větve zapomenuté na krajích ulice.

V následujícím týdnu Technické služby strom ozdobí a v centru města instalují i další vánoční dekorace. Kromě tradičních světýlek na městských budovách a na sloupech veřejného osvětlení letos opět nebudou chybět ani 3D světelné instalace na Žižkově náměstí a v Zámeckém parku. Vše se to slavnostně rozsvítí o prvním adventním víkendu v neděli 3. prosince. Rozsvícení vánoční stromu bude podle místostarostky města Aleny Stillerové doprovázet odpolední program a koncerty ZUŠ, přesný harmonogram svátečního odpoledne je k nahlédnutí na portálu www.jicin.org/advent-v-jicine.

Kdy se rozsvěcí stromy ve městech na Jičínsku?

Hořice: sobota 2. prosince v 17:00

Sobotka: neděle 3. prosince v 16:00

Jičín: neděle 3. prosince v 17:00

Nová Paka: sobota 2. prosince 17:00 (ohňostroj+kulturní program)

Kopidlno: neděle 3. prosince od 15:00

Železnice: pátek 1. prosince v 18:00

Libáň: pátek 1. prosince v 17:00

Vysoké Veselí: pátek 1. prosince v 16:00

Lázně Bělohrad: neděle 3. prosince, kulturní program a jarmark od 13:00

Miletín: pátek 1. prosince v 16:00

Vánoce Vánoce přicházejí…Zdroj: Deník

Své vánoční příspěvky nám posílejte na mail vanoce@denik.cz. Nezapomeňte uvést celé své jméno a město či okres, v němž žijete. Děkujeme!