Narozdíl od tepelně upraveného, osoleného a často velmi kořeněného hmyzu je chuť čerstvých moučných červů jemná a lehce nasládlá. A pocitově je to podobné, jako jíst mungo klíčky. Jen doporučujeme rychle a důrazně kousat.

O hmyzu se často říká, že je to potrava budoucnosti. Díky vysokému obsahu proteinu, snadnému a udržitelnému chovu a variabilitě ochucení a využití se pochoutky z červů, cvrčků nebo mravenců stávají oblíbeným lákadlem food festivalů a ochutnávkových akcí. 

Food festival v Jičíně
Food festival ovládla exotika. Davy přišly na street pochoutky z celého světa

„Už je to tak rozšířené, že bych to nazval spíš potravinou současnosti. Ale nevěřím, že by hmyz v budoucnu mohl nahradit kompletní stravu lidí, museli bychom toho sníst velké množství. Jako doplněk a alternativní zdroj přírodního proteinu je ale hmyz skvělá varianta," uvedl na akci v Jičíně Petr Kovařík, jeden ze zakladatelů ostravské firmy Farmerio. Spolu s bratrem Pavlem se zaměřují na přípravu a prodej larev potemníka moučného z čeledi Tenebrionidae.

Firmu založili v roce 2021, s přípravou hmyzu ale začínali už o několik let dříve. Jak sami přiznávají, recepturu na křupavé pražené červy, které nyní ve velkém prodávají v pytlíčcích a nabízejí na e-shopu nebo na festivalech jídla, vymýšleli metodou pokusu a omylu. „Než jsme dosáhli toho pravého výsledku, spousta upražených červíků končila v miskách našich domácích mazlíčků," přiznali bratři, které ke kariéře hmyzích kuchařů předurčilo už společné příjmení.

Rodinný koloniál v Libošovicích se dědí z generace na generaci. Zákazníků ale ubývá
Koloniál v Libošovicích se dědí z táty na dceru. Zákazníků ale ubývá, přežije?

Na food festival do Jičína přijeli podle Petra Kovaříka už podruhé a rádi se do Českého ráje vracejí. V sobotu 12. srpna možná nepatřili narozdíl od rolované zmrzliny, tacos nebo burgerů ke stánkům s nejdelší frontou. Zato ale určitě vzbudili největší zvědavost a pozdvižení. Z ochutnávky živých červů si totiž mnozí udělali osobní výzvu.

I návštěvník festivalu Václav si nemohl ochutnávku vynachválit. „Pocit to byl normální. Chutnali výborně, nebyli ochucení, takže chuť byla svěží a přírodní," recenzoval svůj zážitek. Pražený hmyz už v minulosti vyzkoušel, tehdy prý ochutnával mravence. Na food festivalu v Jičíně se k červímu stánku vypravil i s dcerou, která pražené červy také s nadšením ochutnala, na živé si ale prý netroufla.

Lepší český červ než cvrček z Litvy

Kromě larev potemníka moučného zkoušeli zakladatelé Farmerio připravovat také cvrčky. Ti se ale musí dovážet z Litvy a ostravská firma dala raději přednost českým chovatelům červů. „Bereme je od chovatele z Česka, který je jediný licencovaný dodavatel červů pro gastronomii v naší republice," dodal Kovařík.

Tepelně upravené červy od různých prodejců mohou zájemci ochutnat na většině food festivalů. Například nedávno v Hořicích hmyzí delikatesy prodávali minimálně u třech stánků. Balený pražený hmyz je ale také možné objednat přes internet a zařadit do domácího vaření. „Prodáváme čokolády a další dobroty s hmyzím proteinem. Lze je ale přidat také do kaší, na palačinky, do jogurtů. Obsahují 52 procent proteinu, prodáváme sedm různých příchutí a nepřidávám žádný olej, takže je to i zdravé," vychválil moderní surovinu prodejce.