Jen třem z nich, odsouzených do typu věznice dozor, bude na vánoční svátky za vzorné chování uděleno přerušení výkonu trestu.

Myslí na rodiny

„I většina odsouzených se snaží o poněkud svátečnější dny a atmosféru než v jiné, běžné dny. V tento čas, možná více než kdy jindy, zalétají myšlenky všech k rodinám a blízkým, kteří nemohou být s námi. Nejinak je tomu i v ponurých zdech věznice, kde se odsouzení, umístění do výstupního oddělení, chopili mouky, cukru, vajíček, tvořítek a pod vedením vychovatele napekli vanilkové rohlíčky a další cukrovinky, které obohatí jejich Štědrovečerní večeři," uvedla tisková mluvčí Eva Francová.

Vánoční tradici připomene odsouzeným i štědrovečerní smažený řízek, bramborový salát a balíček s cukrovinkami a ovocem. V rámci rozšířených nákupů si mají možnost nakoupit cukroví, ovoce a ořechy. Další trvanlivé pochutiny dostává většina z nich i v nárokových balících od svých blízkých. Počty balíků před Vánoci jsou každoročně vyšší než v běžné dny, letos stoupají ke čtyřiceti denně.

Po celé svátky probíhají na všech ubytovnách různé turnaje v šipkách, minikopané, nohejbale, stolním tenise, v šachu, luštění sudoku a kvízů, je povolen rozšířený rozsah sledování televize a probíhají i církevní bohoslužby.

„Na ubytovně určené pro doživotně odsouzené mají speciální vánoční akce již od začátku prosince, aby si mohli vyrobit vánoční přání pro své blízké, připravit svůj vlastní program i občerstvení a změřit své síly ve vánočním kvízu všeobecných znalostí," pokračuje Francová. Také Nový rok bude ve věznici slavnostní. Podávat se bude selská polévka, uzená plec s bramborovým knedlíkem a špenátem, k večeři veka, plátkový sýr a ovoce. Vánoční svátky budou trávit v prostorách věznice i někteří zaměstnanci Věznice Valdice, kteří musí zabezpečit standardní povinnosti, bez ohledu na výjimečnost dne.