Výrobu roušek zde svěřili zkušeným krejčím, kteří se běžně věnují vysprávce oblečení odsouzených, takže se šicím strojem si rozumí. Dnes vyrábí ochranné pomůcky pro vězně a také pro personál věznice.

Květoslav, jeden z šičů, k tomu říká: „Je to pro nás samozřejmě namáhavé, hlavně na oči, protože se věnujeme jak svojí práci tak i šití roušek. Máme takovou dělbu, kdy každý dělá určitou část a točíme se. Nešlo by dělat jednu činnost celý den. Jsem ale rád, že alespoň takto můžu pomoc.“

Nemají tu sice žádnou moderní techniku, i přesto jsou schopni našít okolo 150 roušek na čtyřech šicích strojích za směnu.

„Pro vedení věznice bylo prioritou zajištění ochrany zaměstnanců. To se po dodání látek a nití povedlo. Nyní odsouzení pokračují v šití dalších textilní roušek pro ostatní kolegyně a kolegy z vězeňské služby a dále pro jičínské instituce,“ upozorňuje mluvčí věznice Eva Francová.

Aktivní jsou i studenti Školského vzdělávacího střediska v objektu věznice. Pod vedením svých učitelů využívají 3D tisk k výrobě ochranných štítů.

„Povedlo se jim vyvzorovat ochranný štít s otočnou výměnnou fólií. Vzhledem k tomu, že těchto pomůcek je stále nedostatek, věříme, že pomohou jičínským lékařům a policistům v jejich nelehké práci,“ uvádí Eva Francová další iniciativu věznice. Odsouzení, kteří se na výrobě podílejí, jsou podle vyjádření mluvčí rádi, že mohou přispět alespoň tímto způsobem.