Tak jako v jiných obcích i tady jsou hasiči hybnou silou, která organizuje společenské, úklidové a pokud to jde i investiční akce. Jednou z plánovaných je vyčištění stoleté studánky, která byla v minulosti pro vísku důležitým zdrojem vody. Dalším záměrem je vybudování dětského hřiště.

Ve Vesci dostali jedinečnou možnost jak získat peníze, podmínkou však bylo sehnat do 31. ledna prostřednictvím veřejné sbírky 20 tisíc korun. Poté Vesečtí získají od Čs. Spořitelny Nadace Via stejnou částku.

„Už včera jsem koukal, že se nám podařilo peníze nasbírat a nyní budeme čekat na dar spořitelny,“ říká František Najman spokojeně. Připouští, že peněz pro aktivity spolku je jinak velice málo.

O Vesci

Malebná vesnice je vyhledávaná především kvůli filmování, první snímek zde vznikl v roce 1948, kdy se tu natáčela část filmu Léto podle předlohy soboteckého Fráni Šrámka. V roce 1979 se zde vznikala část filmu Jak dostat tatínka do polepšovny. Dům číslo 19, kam chodil Vašík nakupovat cukr s brabencema se nachází za rybníčkem. „Stříkačka Máňa, která ve filmu hrála, ale nebyla naše,“ vzpomíná hasič. „Část scén z pohádky S čerty nejsou žerty vznikla rovněž tady, v jednom z našich domů žila babička Máchalová. Zrovna stojím venku a na dům koukám,“ vzpomíná František Najman.

Obyvatelé ale nejsou popularitou obce zrovna nadšeni, i když natáčení si mnohdy užívali. „Turisté neuznávají soukromí, jsou neomalení, dokonce vlezli místním do kuchyně, rozlámali kytky,“ vzpomíná František Najman.

Obec se objevila i v dalších filmech, poslední roky ale zájem filmařů o Vesec ochabl.