Na chodbách se mnohdy potkávali bývalí spolužáci a spolužačky. Do školní budovy, ve které sami prožili dětská léta, nyní přiváděli vlastní ratolesti.

Knoflík pro štěstí, srdečné přání příbuzných, aby se „to“ podařilo. Děti byly na tuto událost připravovány v rodinách i školkách. Nejspíš si uvědomují, že se děje něco speciálního a důležitého. Velká budova, kterou je provází starší děti, velké učebny plné podnětů a moderního vybavení. Pedagogický sbor, se kterým se řada budoucích školáků potkává prvně. Ale přátelské prostředí spolu se vstřícným a laskavým přístupem vyučujících nenechá malé návštěvníky znejistět. Na lavicích jsou připravené zábavné hry, pastelky, obrázkové kostky a další pomocníci pro posouzení školní zralosti.

Děti dostaly za úkol nakreslit postavu, rozpoznávaly tvary, barvy, předvedly, jak zvládnou zavázat tkaničku a v průběhu zadané práce zodpovídaly nenáročné otázky. Základní školy v ulicích Komenského a Husitská měly pro zápis budoucích prvňáčků do povinné školní docházky vyčleněno také sobotní dopoledne.

„Bylo to príma. Líbila se mi třída s hudebními nástroji a paní učitelka byla taky moc hodná,“ dělí se o svoje dojmy šestiletá Sára, která si za úspěšné absolvování zápisu odnáší pamětní list a malý dáreček. „Starší děti, které pomáhaly s organizací zápisu, byly strašně v pohodě. Značí to, že i atmosféra ve škole je pozitivní,“ dodává její tatínek.