Tragédie v zařízení pro hendikepované ve Vejprtech, při které zahynulo osm lidí, je varováním pro všechny. Vyburcovala k obezřetnosti zejména provozovatelé sociálních zařízení. Může požár vypuknout i u nás? Otázka, která je na místě především v objektech, kde žijí lidé bezmocní a hendikepovaní.
Kraj společně s hasiči nyní plánuje prověřit registrovaná sociální zařízení. „Nepůjde jen o pobytová zařízení pro hendikepované, ale chtěli bychom zkontrolovat všechna registrovaná zařízení včetně soukromých. I domovy důchodců,“ říká k opatření hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán.
Hasiči přitom podrobují objekty poskytovatelů sociálních služeb kontrolám průběžně. Každoročně je to v kraji zhruba deset zařízení.
„Po jednání na krajském úřadu bylo dohodnuto, že hasiči provedou analýzu dalších objektů sociálních služeb. Jedná se zejména o zařízení zřizované obcemi nebo jinými právnickými osobami. Podklady pro výběr subjektů poskytne odbor sociálních služeb krajského úřadu,“ informuje o dalších krocích tisková mluvčí hasičů Martina Götzová.
Sběr dat, zpracování analýzy a podněty a zlepšení stavu mají být hotovy do poloviny tohoto roku.
Analýzy přinesly zajímavá zjištění
Hasiči už také provedli nad rámec kontrol v roce 2018 analýzu 85 objektů sociálních služeb registrovaných krajem. Z toho 33 objektů bylo vybaveno elektrickou požární signalizací, 26 má hlásiče a u 26 tato vybavenost chybí. „Povinnost je zavedena v předpisech pro nové nebo rekonstruované objekty od roku 2008, tedy stávající objekty ji nemají,“ doplňuje tisková mluvčí.
V tomto týdnu už zvládli hasiči další šetření v objektech, které nebyly vybaveny detekcí požáru. Polovina z nich už byla doplněna požárními hlásiči a v 70 % došlo ke zlepšení podmínek pro evakuaci.
Zámek chrání devadesát čidel
Že štěstí přeje připraveným, v to doufá Pavel Jór, ředitel Domova seniorů v Miličevsi na Jičínsku, kde klienti pobývají v bývalém zámečku, postaveném koncem 17. století jičínskými jezuity. Seniorům slouží kulturní památka od poloviny padesátých let dvacátého století. Třípodlažní objekt s 68 lůžky provozuje obec. Od roku 2015 je kompletně zabezpečen proti požáru.
„Po celé budově máme v každé z místností kouřová čidla, centrálně propojená s dálkovým alarmem. Kdyby došlo k požáru, personál bude okamžitě informován o tom, kde hoří. Navíc alarm rozesílá sms zprávy vedoucím pracovníkům,“ popisuje ředitel ochranná protipožární opatření.
„Nic zde nebylo, požádali jsme obec o instalaci celého systému, abychom byli klidnější,“ konstatuje Pavel Jór, iniciátor preventivních kroků.
Objekt také disponuje evakuačním výtahem se záložním zdrojem, samozřejmostí jsou evakuační podložky. Čidla s terminálem byla instalována před pěti lety. Každé dva roky prochází zařízení běžnou kontrolou hasičů.
Hlásiče si tu vyzkoušeli naostro ve chvíli, kdy si jeden z klientů zapálil na záchodě cigaretu, i když v objektu je kouření zakázáno.
„Alarm okamžitě zafungoval,“ vzpomíná ředitel.