V půlce července dosáhla proočkovanost v ČR 50 procent, podle odborníků by pro účinné zastavení šíření viru bylo potřeba naočkovat alespoň 75 procent populace. Vedení města Jičína proto apeluje na ty, kteří se pro očkování zatím nerozhodli. "Zdvořile žádáme občany Jičína a okolí, aby se nechali očkovat proti covid-19. Očkování je založeno na dobrovolnosti, ale žádost města je jednoznačná. Jde totiž o jedinou možnost, jak lze předejít dalšímu šíření onemocnění a dalšímu možnému uzavření společnosti a ekonomiky," zní od čtvrtka hlášení starosty Jana Malého z městského rozhlasu

Podle jičínského starosty se sice postupně uvolňují opatření a ekonomika se vrací do starých kolejí, Česko ale ještě nemá vyhráno. "Chceme zabránit opakování další pandemické vlny. Žádám vás každého, kdo ještě nebyl očkován, aby takto učinil a nechal se očkovat. Jen tak zabráníme hromadnému šíření mutací této nemoci," doplňuje Malý. Vedení města doporučuje očkování všem věkovým kategoriím po konzultaci s lékařem, který dokáže odhadnout, jestli zdravotní stav jeho pacienta umožňuje nechat se očkovat.

Proti výzvě města se rozhodli ohradit někteří občané, kteří vnímají hlášení z městského rozhlasu jako šíření poplašné zprávy. Pod oznámením na oficiálním facebookovém profilu města se vedení rozhodlo vypnout komentáře. "Šířením dezinformací je ohrožován úspěch vakcinační kampaně, která je jediným možným prostředkem, jak v budoucnu zabránit šíření epidemie covid-19 a dalším lockdownům. Abychom nepodporovali šíření těchto dezinformací, byly komentáře u daného příspěvku preventivně vypnuty," znělo vysvětlení města. Právě nepravdy a spekulace, které se kolem vakcinace proti covidu šíří, hrají velkou roli v neochotě mnoha lidí se nechat očkovat. Většina z nich přitom byla lékaři a imunology opakovaně vyvrácena.

Podle jičínského občana Pavla bude mít hlášení starosty opačný efekt, než bylo zamýšleno. "Ti, kteří se chtějí nechat očkovat, už tak udělali. Sám jsem byl na první dávce v květnu. Ty ostatní to akorát zatvrdí, protože si nechtějí nechat diktovat," vysvětlil svůj postoj. Proti očkování se protestovalo například v pátek v Řecku. V sobotu se uskutečnila demonstrace také v Praze, kde stovky lidí demonstrovalo proti očkování dětí. To je, stejně jako očkování dospělých, dobrovolné.

Na Jičínsku se očkuje na dvou místech - v jičínské Oblastní nemocnici a v hořickém Levitově centru následné péče. Podle veřejně dostupných údajů se v obou centrech do současné doby vyočkovalo bezmála 49 tisíc dávek. Kromě očkovacích center provádí vakcinaci také někteří praktičtí lékaři.

Ještě na začátku června si lidé na Jičínsku stěžovali na dlouhé týdny čekání na první dávku vakcíny. Se stejným problémem se dosud potýkají mnohá očkovací centra v kraji, nejhůř je na tom Hradec Králové, ale také Náchod nebo Rychnov nad Kněžnou. V Jičíně v současné době čeká na první dávku 582 lidí, dalších 316 lidí čeká na rezervaci termínu. Čekací doba se pohybuje v řádech týdnů, nejkratší dobu v průměru čekají mladí lidé, pro které se rezervace otevřela nejpozději, starší, nově registrovaní si nyní počkají téměř dva měsíce.

K neděli 17. července se v jičínském okrese nakazilo covidem 14 040 lidí. Číslo narostlo od čtvrtka o dva případy. V celém Královéhradeckém kraji hygiena za poslední dva týdny potvrdila okolo 70 případů.