Právě zdejší odsouzení byli mezi prvními, kteří mohli odevzdat svůj hlas příštímu českému prezidentu. Volby zde odstartovaly v pátek ve 14 hodin, kdy se do bývalého kartuziánského kláštera dostavila volební komise z obce s přenosnou volební urnou.

„Právo volit není omezeno a voleb se mohli zúčastnit odsouzení, kteří souhlasili s nahlášením do zvláštního seznamu voličů,“ informovala o průběhu voleb Eva Francová, tisková mluvčí věznice.

Voliči měli k dispozici dvě volební místnosti, kam byli postupně naváděni. Na ubytovně se zesíleným stavebně technickým zabezpečením a ošetřovně volili do přenosné schránky.

VELKÁ ÚČAST

K volbám se chystalo 763 z 957 oprávněných voličů. Nakonec volební lístky odevzdalo 563 odsouzených, dvanáct komise nepřipustila k volbám, protože neměli platné doklady. Do zvláštního seznamu pak odmítlo zápis 194 vězňů. Volební účast tak ve známé trestnici dosáhla 58,8 procent.

VIDINA AMNESTIE?

Zda šli odsouzení volit kvůli vidině amnestie, o tom jen spekulujeme. V České republice ji uděluje prezident, a to i při svém zvolení.

V historii samostatné republiky byla vyhlášena v roce 1993, 1998 a 2013.

První dvě byly uděleny Václavem Havlem u příležitosti jeho zvolení prezidentem republiky. Třetí amnestii vyhlásil Václav Klaus v roce 2013.

Omilostnění se vloni dočkal dvojnásobný vrah Jiří Kajínek, který část trestu strávil právě za zdmi valdické věznice. O jeho propuštění se prý ale mezi vězni moc nedebatuje. Z doživotního trestu za dvojnásobnou vraždu byl propuštěn z rýnovické věznice díky milosti prezidenta Miloše Zemana.

V současné době je ve valdické věznici 1084 odsouzených. Do Valdic jsou umísťováni muži s delšími tresty, recidivisté a jinak nebezpeční odsouzení. Je zde i oddělení se 48 místy pro odsouzené za trest odnětí svobody k doživotnímu trestu a dalších odsouzených, u nichž je diagnostikována potřeba zvýšené detence. Věznice má kapacitu 1095 míst.