Alena Kupcová, členka čtyřčlenné volební komise a bývalá zastupitelka, k podzimnímu kolapsu říká. „Moc nás to překvapilo. Mám pocit, že se lidé prostě nedomluvili. Já jsem v zastupitelstvu pracovala třicet let a už jsme chtěli s kolegy dát prostor mladším. Dokončili jsme kanalizaci, splnili jsme svůj úkol.“

Nejmladší členka komise devatenáctiletá Kateřina Čápová je ráda, že lidé dostali ještě jednu možnost kandidátku sestavit.

Výsledky
(Volební účast - 61,36%)

Nejvíce hlasů získalo Sdružení Pro Kbelnici – 68,20%, které obsadí všech sedm mandátů v zastupitelstvu. V něm bude pracovat Jan Vávra, Jan Bláha, Filip Smolík, Petr Mařan, Roman Janďourek, Lenka Sofie Smolíková a Jiří Bláha.

Nyní se do komunálních voleb zaregistrovalo šest kandidátů a Sdružení Pro Kbelnici se sedmi nezávislými kandidáty.

Podle Kupcové obec nyní potřebuje především získat dotaci na vybudování vodovodu, který ve Kbelnici chybí.

Další členka komise Lenka Víchová by uvítala, aby se zde pořádalo více akcí, kde by se místní měli možnost setkávat.
Už minutu po sedmé zaťukali na dveře hasičské zbrojnice první voliči.

V patnáct hodin má odvoleno padesát procent voličů a do hasičské zbrojnice, která je zároveň i obecním úřadem, přijíždí na kontrolu policisté. Během dne dorazí také kontrola z kraje. Čekáme na další příchozí. Dopoledne si splnila svoji povinnost i jednadevadesátiletá paní Maťátková.

Všechny ženy se nad kávou shodují, že velkým problémem vesnice je autobusová doprava. Spojů ubylo a místní se do Jičína dostanou ráno v sedm a zpět až po obědě. Ve vesnici přitom chybí obchod, nejbližší je právě v Jičíně.

Ve dvaadvacet hodin se volební místnost uzavírá. Volební výsledky přiváží členky komise po třiadvacáté hodině do Jičína.

„Všechno je v pořádku, nejvíce hlasů získalo Sdružení Pro Kbelnici,“ dozvídáme se od Štefana Matuše z městského úřadu.