V pátek 17. června dopoledne vyjížděla hlídka hořické městské policie na oznámení o nebezpečném včelím roji u sochy Karla Havlíčka Borovského v ulici Jablonského přímo před ZŠ Na Habru. Některé děti ze školy jsou na bodnutí hmyzem alergické a hrozilo by jim vážné nebezpečí, strážníci proto neváhali a jeli celou záležitost prověřit.

Ilustrační foto
Zmizeli. Policie na Jičínsku pátrá po patnácti lidech, šest z nich jsou děti

Na místě zjistili, že se podle typu hnízda jedná spíš o roj vos, které mohou být v blízkosti dětí ještě agresivnější. Navíc je čekalo překvapení, roj nebyl na první pohled zcela zřetelný, vystavěl si totiž své hnízdo přímo na kulturní památce z roku 1929. Vosy pro svůj domov vybrali příhodné místo, na Havlíčku Borovském se jim proto podařilo hnízdo umně zamaskovat.

Nebezpečný roj, který ohrožoval žáky nedaleké školy, se hasičům a strážníkům podařilo odstranit.Nebezpečný roj, který ohrožoval žáky nedaleké školy, se hasičům a strážníkům podařilo odstranit.Zdroj: Městská policie Hořice

"Na místě se policie rozhodla zavolat na pomoc také profesionální hasiče," doplnil velitel hořických strážníků Stanisalv Nosek. Strážníci městské policie jsou stejně jako hasiči vybaveni pro podobné případy, kdy je třeba odstranit včelí nebo vosí hnízdo.

V letních měsících je na divoké včely a vosy možné často narazit, proto je na místě opatrnost. V případech vážné alergické reakce může jít i o život.