Uvidíme pouze velmi osamělou samičku – matku. Tato samička jedenkrát do roka zplodí jednu až tři dcery, které se o rok později jako mladé matky opět rozmnoží, a to ve stejném hnízdě nebo na novém místě stejným způsobem. V létě se na krátkou dobu objeví několik tisíc včelích samečků nazývaných trubci, kteří mladé matky ze sousedních hnízd oplodní.
Rozmnožování
Z tohoto pohledu by nám nebyly včely svým sexuálním a rozmnožovacím chováním nikterak nápadné. Tato skutečnost je však podivná tím, že počet rozmnožování schopných samiček je na hmyz mimořádně nízký, samičky se vyskytují po více let, zatímco samečkové jen po velmi krátkou dobu, takže dochází k početnímu nepoměru malého počtu samiček a velkého počtu samečků.
Dvě až tři dcery v jednom rozmnožovacím cyklu jsou v porovnání s ostatním hmyzem nápadně málo, neboť většinou jedna samička dokáže vyprodukovat stovky a rekordně až desetitisíce potomků. U zvířat, která se pohlavně rozmnožují, bývá potomstvo většinou rovnoměrně početně rozdělené na samičky a samečky.
Samičky jsou pro rozmnožování výrazně cennější než samečci, kteří jsou zdrojem masově produkovaných levných samčích buněk, zatímco samičky vyrábějí v porovnání s tím menší množství dražších vaječných buněk.
Do Nové Paky
Dnes navštívíme novopackou základní organizaci ČSV. Včelařský spolek byl založen 12. dubna 1896. Postupně vznikaly spolky v okolních obcích – ve Staré Pace, Chotči, Úbislavicích a dalších. Spolkové včelaření se rozšiřovalo, v roce 1920 měl spolek celkem 155 členů, v roce 1940 bylo zazimováno 1139 včelstev.
Naše ZO působí v regionu MěÚ Nová Paka, OÚ Stará Paka, OÚ Úbislavice a OÚ Vidochov.
Na území MěÚ Nová Paka s přidruženými obcemi (Vrchovina, Štikov, Radkyně, Valdov, Heřmanice, Studénka, Kumburský Újezd, Pustá Proseč a Podlevín) působí 40 včelařů s 319 včelstvy.
Na území OÚ Stará Paka s obcemi (Brdo, Roškopov, Ústí u Staré Paky) pracuje 19 včelařů s 214 včelstvy.
Na území OÚ Vidochov s obcí Stupnou je pět včelařů s 81 včelstvy, na území OÚ Úbislavice s obcemi (Stav, Zboží, Chloumek, Štěpanice a Česká Proseč) působí 13 včelařů s 90 včelstvy.
V současné době má naše základní organizace 77 členů s 704 včelstvy. Osvědčuje se nám důsledná práce v hospodaření za účinné pomoci městských a obecních úřadů tak, aby se poskytnuté prostředky plně investovaly do podpory léčení a obnovy a údržby prostředků.
Spolupráce
Máme velice dobrou spolupráci s Agrochovem Stará Paka (který obhospodařuje cca 80% zemědělské půdy na našem regionu) z hlediska ochrany včelstev v době postřiků rostlin.
Každý rok pořádáme v rámci chovatelské výstavy i výstavu včelařskou, kde největší zájem je ze strany školní mládeže o vystavené živé včely. Pravidelně se také scházíme v domě chovatelů v Nové Pace.
Funkci předsedy organizace zastává Miroslav Kužel, místopředsedou a zastupujícím jednatelem je Josef Horák, účetním Jaromír Goll, zdravotníkem Milan Jirout.
Členové naší ZO budou hodnotit výsledky své práce za rok 2012 na výroční členské schůzi v lednu 2013.
Kontaktní adresa: Miroslav Kužel, předseda ZO ČSV Nová Paka, ul. 3.května 1252 509 01 Nová Paka, telefon 608 124 575, e-mailová adresa miroslav.kuzel@email.cz Miroslav Kužel
Soutěž
Správnou odpověď na soutěžní otázku z minulého týdne poslal Stenly Veselý z Rožďalovic, který napsal: Včela má 4 křídla, 2 páry. Vítěz si vyzvedne sladkou odměnu v redakci Jičínského deníku.
Otázka pro tento týden je snadná: Kolik párů nohou má včela? Odpověď zašlete napsanou číslicí do neděle 9. prosince na e-mailovou adresu: zokopidlno@vcelarstvi.cz, s uvedením svého jména a roku narození.
Kdo odpoví správně a nejrychleji, obdrží od včelařů medovou cenu, která je pro něj připravena v redakci Jičínského deníku.
Nápovědu k odpovědi na dnešní otázku najdete v Pracovním listu č. 9, na webové adrese: http://kopivcel.webnode.cz, v menu Včelařská soutěž. Souhrnně jsou články k nalezení rovněž na webu v sekci www.jicinsky.denik.cz /vcelareni. Oldřich Suchoradský