Z četných dotazů, které nám došly, vybíráme otázku čtenářky Jiřiny z Budčevsi, která se ptá:
Jak se chránit před včelím bodnutím?
Vedle mnoha užitečných vlastností má včela jedinou, pro člověka nepříjemnou. Má žihadlo, kterým bolestivě bodá. Včele slouží žihadlo jako zbraň k obraně před vetřelcem, který ji chce připravit o posbírané a zpracované zásoby medu. Protože se včela většinou brání proti daleko větším tvorům než je ona sama, musí mít její obranná látka pro vetřelce tak nepříjemné důsledky, aby jej obsah z jediného jedového váčku zahnal na ústup. Jedový váček včely obsahuje 3-4 mg tekutého jedu.

Včelí jed má v lidském těle nepříjemné účinky. Ve větší dávce dokáže ovlivnit celou látkovou výměnu v jeho těle. Zdravý člověk, jenž netrpí alergií na včelí jed, se však těchto účinků nemusí obávat. Bylo prokázáno, že zdravý dospělý člověk snese najednou bez podstatné újmy na zdraví až 200 žihadel. Není-li ale v dobré zdravotní kondici, pak mu i jediné žihadlo přinese přechodné problémy. To jistě na vlastní kůži poznal nejeden včelař, který je jinak na včelí jed zvyklý. Ale v případě únavy, horka, požití alkoholu nebo oslabení organismu nemocí i po jediném včelím žihadle u něj mohou nastat nepříjemné stavy vlivem působení včelího jedu.

Ochrana před žihadlem
Jak se bodnutí bránit? V prvé řadě ochranným oděvem, zvláště hlavy. Dále by měl každý, kdo se k živým včelám přiblíží, vědět, že včely reagují na prudké pohyby a pro ně nepříjemnou vůni. Je to třeba běžná tělová kosmetika nebo zápach hnoje zvířat zachycený v oděvu. Včely může k útoku vydráždit i nepříjemný zvuk, kterým je pro ně motor sekačky nebo kosy, kterou člověk seká trávu v blízkosti úlu. Velký vliv má také momentální počasí, roční období, snůška a její druh. Je známo, že včely více a nebezpečně bodají v době květu máku.

Často si lidé myslí, že včelaře včely méně bodají, protože ho znají. Včela však není pes, který se dá ochočit. Pamatuji na starou včelařku, která mne jako začátečníka zaučovala v blízkosti svého úlu a hovořila o tom, že ona má své včely vychované a že ony dobře poznají dobrého člověka, kterému neublíží. Uprostřed tohoto výkladu přiletěla jedna její „chovanka" a bez váhání ji bodla mezi oči. Se svým výkladem pak rychle skončila a nasadila si pro jistotu ochranný klobouk na hlavu.

Je však pravda, že včely poznají, kdo z nich má vyloženě strach, a na toho se zaměří. Při návštěvě včelnice Výzkumného ústavu včelařského v Dole u Libčic nad Vltavou se mne manžel jedné včelařky ptal, zda může jít s námi na prohlídku, když se včel bojí. Ubezpečil jsem ho, že se nemá čeho bát, že tam chovají jen šlechtěné včely, které bodají zcela výjimečně. To se při prohlídce potvrdilo. Včely bez povšimnutí poletovaly kolem nás. Ale při závěrečné besedě, v uctivé vzdálenosti od včelína, přiletěla jedna zvědavá včela a ze 40 účastníků zájezdu si vybrala právě onoho pána a dala mu jasně najevo, že o jeho problému dobře ví.

Dokončení této odpovědi naleznete příští úterý.

Ptejte se
Vašich dotazů máme dost, ale pokud ještě někdo chce obdržet odpověď na otázku z oblasti včelaření, může položit dotaz na e-mailovou adresu: zokopidlno@vcelarstvi.cz, do konce tohoto týdne.   Oldřich Suchoradský, Kopidlno