V Hořicích vztyčili letošní dvanáctimetrovou jedli už 16. listopadu, v Sobotce na náměstí postavily technické služba strom v úterý 21. listopadu. Stromy i centra měst se postupně chystají na slavnostní rozsvěcení a sváteční trhy a koncerty, které se ve většině měst uskuteční o prvním adventním víkendu 1. až 3. prosince.

Loňský strom na hořickém náměstí Jiřího z Poděbrad se mezi místními nesetkal s pochopením. Pocházel z ulice Pod Lipou, kde vadil obyvatelům blízké bytovky. "Je potřeba zdůraznit, že se nejedná o strom v majetku města. Návrh na jeho skácení dali majitelé bytového domu v ulici Pod Lipou, přičemž jedním z důvodů byl strach o bezpečnost. Strom už je nyní přerostlý. Dalším důvodem bylo zastínění bytů v nižších patrech. Obecně všechny stromy v obydlených územích musí časem ustoupit a následně probíhá obnova zeleně,“ ozřejmili vloni situaci zástupci odboru Životního prostředí MěÚ Hořice.

Ilustrační foto
Na zámku nebo pod vánočním stromem. Koledy s Deníkem bude zpívat celé Jičínsko

Letošní strom Hořicím rovněž daroval soukromý majitel. Dvanáctimetrovou vzrostlou jedli daroval městu a jeho občanům k Ježíšku pan Houžvička. Přerostlý strom pochází z jeho zahrady v ulici Pod Invalidovnou. "Velice děkujeme panu Houžvičkovi, že nám strom nabídl a Městské policii a Technickým službám za součinnost při transportu a osazování stromu," doplnil za MěÚ Hořice Dominik Palm.

V průběhu následujících týdnů strom technické služby ozdobí a připraví na rozsvěcení, které se uskuteční na závěr hořických adventních trhů v sobotu 2. prosince v 17:00.

Máte stromečeki už i ve vaší obci? Nebo chystáte slavnostní rozsvícení? Ozvěte se nebo nám pošlete fotku na e-mail katerina.chladkova@denik.cz

Kdy se rozvěcí stromy ve městech na Jičínsku?

Hořice: sobota 2. prosince v 17:00
Sobotka: neděle 3. prosince v 16:00
Jičín: neděle 3. prosince v 17:00
Nová Paka: sobota 2. prosince 17:00 (ohňostroj+kulturní program)
Kopidlno: neděle 3. prosince od 15:00
Železnice: pátek 1. prosince v 18:00
Libáň: pátek 1. prosince v 17:00
Vysoké Veselí: pátek 1. prosince v 16:00
Lázně Bělohrad: neděle 3. prosince, kulturní program a jarmark od 13:00
Miletín: pátek 1. prosince v 16:00

Vánoce Vánoce přicházejí…Vánoce Vánoce přicházejí…Zdroj: Deník