Policistům v boji s vandalismem nejvíce pomáhají volající občané. Příští rok bude u kamer stálý dohled.

Vandalové mají teď ale silného soupeře: totiž samotné občany, kteří po výzvách města neváhají zvednout telefon a přivolat městské strážníky. Dalším přínosem bude i trvalý dohled u obrazovek kamerového systému. Jičín tak pokračuje v tažení proti vandalismu.

Deníku to potvrdil místostarosta Ladislav Brykner, který je pověřený řízením městské policie. „Občané na výzvu k boji proti vandalismu skutečně slyší a díky nim se tyto případy daří objasňovat,“ řekl. Mezi příklady uvedl rozbitá okna na základní škole („jedničce“), převrácené květináče v lipové aleji, rozmlácené koše a další. Ve všech případech to byli právě Jičíňáci, kdo na situaci upozornili, a strážníci ihned vyrazili na místo, kde pachatele zadrželi. Proto mají také mobil propojený s tísňovou linkou 156. Policie upozorňuje, že dlouhé vyzvánění není způsobeno nepřítomností, ale právě přepojováním na mobil.

A boji není stále konec. Příští rok zruší státní policie místní operační středisko a nad kamerami začne dohlížet policie městská. Většina Jičíňáků určitě uvítá nepřetržitý dohled u obrazovek. Zvýšit by se měl i počet strážníků z jedenácti na třináct. „Služba bude 24hodinová, dohledové pracoviště pro kamery vznikne nejspíše v ulici Nové, kde začne fungovat v březnu nebo v dubnu příštího roku, když všechno dobře půjde,“ uvedl Brykner.

Přínos volajících spoluobčanů schvaluje i velitel Městské policie v Jičíně Karel Juryca. „Starší občané jsou lepší než kamerový systém. Vidí něco z okna, hned zavolají a já mohu pachatele chytit na místě,“ vysvětlil a dodal, že k ničení majetku dochází nejčastěji v pátek a v sobotu od deseti hodin večer do čtyř hodin ráno, pachatelé jsou většinou ve věku od 15 do 21 let. V těchto klíčových časech také bude u kamer nepřetržitý dozor (zaměstnanci s hendikepem), přes den na kamery bude dohlížet strážník.

Trnem v patě je podnik v Ruské ulici, kam musí policisté vyjíždět častěji. Karel Juryca by i zde přivítal kameru, protože mu při řešení potyček či ničení majetku chybí důkazní materiál.

Strážníci řeší i sprejerství například v parku, na školních budovách nebo vagonech. Takové konání je však už automaticky trestným činem, nikoliv přestupkem, jak si mnozí pachatelé myslí.