Jenda Rajman (1882 – 1965), rodák ze středočeských Rožďalovic, dosáhl řady ocenění jako významný český umělecký knihař. Ale i on ve svém mládí, místo aby po vyučení nastoupil v otcově knihařské dílně, musel odejít do války. Naštěstí jen jako civilní úředník lazaretu na italské frontě. Byl umístěn nedaleko řeky Soči, kde po celou válku probíhaly intenzívní boje. Rajman již tenkrát propadl kouzlu fotografie, a tak v těchto složitých a smutných podmínkách fotografoval. Zaznamenal volný čas vojáků, pacienty, doktory při práci, přesuny vojska, zbraně, letadla letící i sestřelená, pobořená města a mosty, válečné hřbitovy.

„Tuto etapu života mého dědy jsme moc neznali, když jsme pro uchování jeho díla zakládali nadační fond a knihařské muzeum v Rožďalovicích," říká o fotografiích Pavel Hančar, jeden z organizátorů výstavy. „Fotky jsme našli mezi ostatními rodinnými památkami, a když jsme si uvědomili jejich význam, nechali jsme je zpracovat a začali vystavovat. V roce 2011 byly dokonce součástí velké výstavy na Pražském hradě. Většina snímků je také popsána a datována, což jim dodává historickou hodnotu."

Pracovnice muzea Oldřiška Tomíčková přibližuje, co na výstavě návštěvníci uvidí: „Kromě unikátních fotografií, zvětšených a digitálně vyčištěných, bude vystaven i původní fotoaparát, který Rajman používal. Výstavu lze v Hořicích tematicky doplnit prohlídkou Masarykovy věže samostatnosti, postavené v letech 1926-38 jako památník obětem první světové války, která bude pro veřejnost otevřena tak jako každý rok od 1. května do konce září," dodává.   Eugenie Hančarová