Ještě před slavnostním předáním stavby zhotoviteli bylo nutné vystěhovat kompletně celé prostory muzea, omezení se dotknou také ZUŠ, Okresní agrární komory a infocentra. Z pronajatého bytu v zámku bude muset také přesídlit správce Štěpán Peroutka. Omezení po dobu rekonstrukce však všem dotčeným i budoucím návštěvníkům vynahradí nové moderní prostory, nezbytně nutná obnova zámku a nově také bezbariérový přístup díky výtahu.
„Museli jsme vyklidit celé muzeum, což si myslím, že muzejníci dělají tak jednou za život. Na inovaci čekala tato expozice 30 let, v roce 2000 došlo k inovaci, ale od té doby tu bylo stejné osvětlení, vitríny a všechno. My jsme se rozhodli expozice renovovat před několika lety a já tímto děkuji městu Jičín a Královéhradeckému kraji, že se podařilo vyjednat tuto spolupráci," uvedl ředitel RMaG Michal Babík.
Zároveň poděkoval také všem muzejním zaměstnancům, kteří se nejen podíleli na návrhu nové expozice, ale také na stěhování v uplynulých třech měsících. „Jedna kolegyně dnes správně podotkla, že se některé kolegyně naučily během stěhování používat nářadí jako šroubovák nebo vrtačka," dodal Babík se smíchem. Muzejní předměty našly dočasné útočiště v muzejním skladu v Robousích, část vybavení zámku se přestěhovala také do jezuitské koleje.
Dva roky, 70 milionů
Muzeum se návštěvníkům uzavřelo v půlce loňského října. V provozu zůstala pouze galerie v přízemí Velkého nádvoří. Stavební práce a instalace nové expozice jsou rozvrženy do dvou let, RMaG předběžně počítá s otevřením na podzim roku 2026.
Projekt kompletní rekonstrukce téměř poloviny Valdštejnského zámku si vyžádá nemalé náklady. Město Jičín počítá s podílem 28 milionů korun (bez DPH), Královéhradecký kraj na projekt vyčlenil bezmála 40 milionů korun, 33 milionů z toho (asi 85 procent) kraj uhradí z dotace IROP.
„Jičínský projekt modernizace muzejních prostor považuji za osobitý a velice kvalitní. Velice mě těší, že se nám podařilo získat pro tuto proměnu zásadní podporu z finančních zdrojů Evropské unie. Atraktivnější nabídka pro návštěvníky by se měla stát dalším významným cílem turistického ruchu na Jičínsku s přínosem pro celý kraj. V rámci nabídky mezi dalšími muzejními expozicemi v Královéhradeckém kraji bude jičínské výstavnictví nabízet zajímavý impulz, který milovníci historie nikde jinde nenajdou," doplnila náměstkyně hejtmana pro kulturu, cestovní ruch a památkovou péči Martina Berdychová.
Podle ní všichni zúčastnění počítají i s tím, že během rekonstrukce v historickém objektu vykouknou nečekaná překvapení, projektu ale popřála, aby vše proběhlo, jak má. To stavbě popřál také starosta města Jan Malý. „Přejeme zhotoviteli, aby se vše dařilo a nenastaly nepředvídatelné okolnosti. Na ty je v rozpočtu projektu pamatováno částkou 5 milionů korun," doplnil Malý.
Nové topení, elektroinstalace a motiv výbuchu
Rekonstrukce zahrnuje kompletní renovaci zámku, kromě elektroinstalace dojde také k obnově topení. S vytápěním Valdštejnského zámku se město potýká dlouhodobě, havárie starého topení zde nejsou výjimkou, kvůli širokým obvodovým zdem je navíc problém prostory vytopit. Podstatnou součástí projektu je také vytvoření výtahu, který zajistí bezbariérový přístup nejen do muzea, ale také například do ZUŠ.
Velké změny čekají také expozici muzea. Nové návrhy vychází z motivu výbuchu, ke kterému v podzemí zámku došlo v roce 1620. "V únoru roku 1620 tam došlo k výbuchu střelného prachu. Tato historicky známá událost se bude výtvarně objevovat v nové expozici také a bude mít určitou speciální roli," prozradil ředitel muzea. Expozice bude vystavěna tak, aby měl návštěvník možnost vstupovat do historie Jičína a regionu Českého ráje proti proudu času. Postupně bude procházet do starších a starších období, poslední část výstavy bude zaměřena na pravěk.
Akt předání prostor stavební firmě zpečetili zástupci města, muzea, kraje a zhotovitele slavnostním a velmi opatrným poklepáním na nejstarší exponát z muzejních sbírek, několik desítek milionů let starou zkamenělinu amonitu, neboli loděnky. K této příležitosti pořídili pracovníci muzea dokonce malá zlatnická kladívka. „Já navrhoval, abychom klepali na vycpanou lišku, ale byl jsem přehlasován," rozesmál na závěr přítomné ředitel Babík.