Rozhodnutí městské rady, které posvětilo konečnou variantu, předcházela dlouhá jednání odborníků, ale i dvě ankety. Jednu uspořádal městský úřad a druhou náš Deník. Celkem se vyjádřilo 606 občanů, kteří mohli volit z pěti podob zádlažby. 63% respondentů by uvítalo změnu, 37% hlasovalo pro starou, původní dlažbu.
Zvítězil kompromis
„Jednání, která jsme vedli, byla dlouhá, ale věcná. Výsledek je kompromisem, který lze akceptovat. Jsem rád, že došlo ke konsensu,“ uvedl starosta Martin Puš. Snad nikdo neusiloval o změnu charakteru dlažby. Šlo však o to, jaký materiál bude použit na výplň čtverců. Možností bylo několik včetně použití původního čediče. Nakonec tato varianta zvítězila i s vědomím rizika, že bude nedostatek materiálu.
Je předpoklad, že 30% původního kamene nebude možné použít. Vedoucí odboru památkové peče Jiří Balský poctivě rozkresloval a propočítával různé možnosti a nakonec předložil radě několik variant. Ta odsouhlasila, že vizuálně by náměstí mělo zblízka vypadat stejně jako dnes. Jen místní poznají, že dvě řady čtverců při východní, severní a západní straně budou vydlážděny novým materiálem, tefritem, v kroužkové vazbě. Ten za pár let ztmavne natolik, že nebude odlišný od stávajícího čediče. Proč tato varianta? Kámen na náhradu nepoužitelných kostek není k mání.
Navíc budou vybudovány kolektory pro sítě, stromy ve středu náměstí budou posunuty o jeden až jeden a půl metru dále od středu, u kašny se sochou Amfitrite by měla vzniknout jakási obslužná šachta a je pamatováno i na pítko, které ještě v prvních poválečných létech u kašny existovalo.
Vlastním pracím bude předcházet archeologický průzkum. „Začneme v prvním listopadovém týdnu v dolní části náměstí v prostoru u K–klubu,“ uvedl tajemník úřadu Peter Bareš. „Jde o citlivé řešení a jsem rád, že jsme k němu dospěli,“ dodal starosta Puš