VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Památník politickým vězňům bude v Příbrami

VALDICE - Odsouzení ve Valdicích získají prostor pro sportovní aktivity, na jeho vybudování se budou sami podílet.

22.4.2007
SDÍLEJ:

Plastiky Jiřího Sozanského ve valdické věznici.Foto: Archiv věznice.

Ve čtvrtek byl z areálu věznice odvezen památník politickým vězňům. Nacházel se u oddělení určeného pro doživotně odsouzené a zvlášť nebezpečné vězně, proto k němu neměla přístup veřejnost, a to se nelíbilo Sdružení bývalých politických vězňů.

Střežený areál vyloučil veřejnostJeho předseda Stanislav Stránský se proto loni sešel s ředitelem valdické věznice Karlem Kocourkem, aby hledali řešení. Věznice neměla námitky, přesun památníku by uvolnil prostory, které potřebovala pro vybudování vycházkových prostor pro volnočasové a sportovní aktivity odsouzených, tento požadavek vznesl i Výbor proti mučení a nelidskému zacházení. Výhrady ale vznesl autor díla, akademický sochař Jiří Sozanský. Měl také obavy, aby nebyly při demontáži a převozu poškozeny železobetonové plastiky vyjadřující utrpení politických vězňů, kteří byli po roce 1948 do Valdic umísťováni. Po vyjednávání s vedením Vězeňské služby s reinstalací a transportem do Hornického muzea v Příbrami souhlasil.

Demontáž

V úterý tak přijela do jedné z nejstřeženějších českých věznic odborná firma a za osobní asistence Jiřího Sozanského památník začala demontovat. „Nakonec byla zvolena nejlepší varianta pro všechny strany, památník upozorňující na zločiny komunismu páchané po roce 1948 bude moct svůj odkaz předávat široké veřejnosti a věznice splní požadavky různých výborů a umožní odsouzeným sportovní aktivity,“ říká ředitel Karel Kocourek. Prostor původních vycházkových dvorců, vybudovaných již za první republiky ve tvaru trojúhelníkových výsečí, bude nyní upraven. Příští rok dojde k demolici příček a otevření plochy, čištění a úklid začaly již včera.
Náklady jsou odhadovány na 400 tisíc korun bez zabezpečovací techniky a elektroniky. „Budeme se snažit zajistit většinu prací vlastními silami, tedy zaměstnáváním vězňů v rámci brigádnické činnosti, oni si pak zázemí budou daleko více vážit,“ argumentuje ředitel valdické věznice Karel Kocourek.

22.4.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Investiční plány Hořic na příští rok

Eva Baranová se narodila šťastným rodičům Marii a Martinovi Baranovým 11. prosince. Po porodu vážila 3,22 kg a měřila 50 cm. Doma ve Valdicích na Evičku čekal šestiletý Adam.
5

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Dorazí světlo z Betléma

Stará Paka - Betlémské světlo je plamínek, který putuje napříč Evropou. Za Česko jej tradičně přeberou skauti a skautky z Brna.

S prezidentem si Dostálová rozumí. Oba chtějí investovat

Východní Čechy - Ostře žluté sáčko, široký úsměv a blonďatá hříva, to jsou poznávací znaky Kláry Dostálové, díky nimž ji na povolebních setkáních v centrále hnutí ANO nelze přehlédnout.

Sváteční slovo pastora a mladí hudebníci. Hotel Centrál ožil adventním koncertem

Nová Paka - V novopackém Hotelu Centrál, který se pyšní zrekonstruovaným vchodem a částí podloubí, se odehrál adventní koncert žáků mateřské a základní školy Brána.

Cenu města Jičína si převzal výtvarník Petr Heber

Jičín /FOTO/ - Z rukou starosty Jana Malého si v Porotním sále jičínského zámku převzal Cenu města Jičína za rok 2017 jičínský patriot, restaurátor, výtvarník, designer, ale i sportovec a všeuměl Petr Heber.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT