„Nejvíc uchazečů neprojde psychologickým posouzením, pro nově příchzí mladší ročníky je zase problém, že nemohou mít ve službě mobilní telefon," vysvětlil Jiří Mach, kterého za službu ve věznici vloni prezident jmenoval brigádním generálem.

Věznice ve Valdicích patří k nejstřeženějším nápravným zařízením v Česku. Dlouhodobě ale tak tak personálně pokrývá vlastní potřeby. Vypomáhat musí zaměstnanci jiných věznic, kvůli nedostatku dozorců a vychovatelů bylo také nutné pozastavit činnost specializovaného oddílu pro odsouzené s poruchou duševní a poruchou chování a specializovaného oddílu pro odsouzené s poruchou osobnosti a poruchou chování způsobenou užíváním návykových látek.

Do přízemí jezuitské koleje se při akcích Balbinea dostane široká veřejnost. Většina tajů barokní památky ale zůstává běžným návštěvníkům skryta. A často jsou to poklady a bizáry.
VIDEO: Jezuitská kolej v Jičíně ukrývá starou kapli i bizarní sovětské kino

„K 1. lednu bylo ve věznici neobsazených padesát tři míst příslušníků a patnáct pracovních míst. K tomu je však potřeba dodat, že z důvodu úsporných opatření vlády v posledním čtvrtletí došlo k odebrání dvaadvaceti systemizovaných míst příslušníků a pěti občanských zaměstnanců. Samozřejmě využíváme veškerých možností, jak informovat veřejnost o volných místech, využíváme jak webové stránky vězeňské služby, spolupracujeme s Úřadem práce v Jičíně, navštěvujeme střední školy v okolí, využili jsme i možnosti vytvořit informační bannery, které budou během letošního roku umístěny po Jičíně," uvedl ředitel věznice Jiří Mach.

Za malý úspěch považuje, že se k personálu věznice na začátku roku přidalo pět nových dozorců a jeden vychovatel. Stále to ale není dost a podle Macha bude nutné i letos pokračovat ve velké náborové kampani.

„Samozřejmě je pro stávající kolegy velmi náročné zajišťovat službu i za chybějící zaměstnance, ale provoz a bezpečnost věznice je nutné udržet v zákonných standardech. Jsme velmi rádi za výpomoce z jiných věznic, bez kterých by to bylo ještě o mnoho složitější," dodal.

Není to práce pro každého

Práce ve věznici podle ředitele příliš nových tváří netáhne. Práce v jedné z nejtěžších žalářů v zemi vyžaduje velkozu psychickou odolnost, v civilních pozicích vychovatele a psychologa pak příslušné vzdělání. Všichni navíc musí absolvovat fyzické zkoušky a trénink.

„Uchazeč pro služební pozice musí splňovat státní příslušnost, plnoletost, beztrestnost, fyzickou způsobilost, psychotesty a lékařskou prohlídku. Fyzické testy jsou po někoho náročnější, ale dá se na ně připravit, nejvíc uchazečů však neprojde psychologickým posouzením. Bohužel pro nově příchozí mladší ročníky je problémem i to, že nemohou mít během služby mobilní telefon, musí absolvovat nástupní kurz ve Stráži pod Ralskem a přijímací řízení kvůli tomu ukončují," vysvětlil ředitel věznice.

Do jezuitské koleje v Jičíně se postupně vrací život. Kompletní rekonstrukce je ale běh na dlouhou trať a podle místních vnější pohled na chátrající budovu patří k jičínským ostudám.
Ostudy Jičína? Podle čtenářů je to příjezd po Ruské a panorama jezuitské koleje

Práce s vězni je psychicky náročná, není pro každého. Na druhou stranu si však dozorci mohou v rámci možností vybrat, jestli chtějí sloužit přímo s odsouzenýámi, nebo raději hlídat na perimetru. Svou roli hrají také peníze. Podle ředitele Macha nemůže nabízená výplata konkurovat nabídce nástupních platů ve velkých firmách v okolí.

Fitness, sauna, ubytování i 150 tisíc

Aby zaměstnance přeci jen nalákali, nabízí věznice celou řadu nástupních i zaměstnaneckých benefitů. Kromě posilovny, tělocvičny a judosálu mohou pracovníci věznice navštěvovat také saunu, infrasaunu a kardiozónu. Věznice nabízí také závodní stravování a možnost ubytování přímo v komplexu. „Pro zaměstnance, kteří jsou z větší dálky, máme i možnost ubytování. Otázka je, jestli to brát jako výhodu, ale zcela určitě se zde zaměstnanci setkávají se situacemi, které tzv. venku nezažijí. A je jen na nich, zda jsou schopni je brát jako výzvy, které je mohou posouvat i v jejich osobním životě," uvedl Mach.

Nováčci si ve věznici mohou i finančně přilepšit. „I v letošním roce byl naší věznici přiznán náborový příspěvek pro vybrané pozice ve výši 150 tisíc korun, který se vyplácí po dobu pěti let a stabilizační příspěvek k platu. Věříme, že letošní rok bude pokračovat s rostoucím náborem nových zaměstnanců, protože zcela určitě do Valdic vedou dvě cesty a my doufáme, že si potencionální vstupující vyberou tu lepší – tedy být naším kolegou či kolegyní." dodal ředitel.

Jako v bavlnce se mají sobotečtí policisté. Opravy trvaly téměř 5 let
Jako v bavlnce se mají sobotečtí policisté. Opravy trvaly téměř 5 let

Valdická věznice je nejen jedna z nejstřeženějších, ale také druhá nejpočetnější česká věznice. Kapacita 1021 odsouzených je dlouhodobě téměř naplněna. V roce 2022 si zde odpykávala trest jedna sedmnáctina z celkového počtu odsouzených lidí v Česku.